Hamas’a karşı siyonist işbirliği

 

Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin İslam ülkelerinden topladığı yardım paralarının Filistin’e sokulmaması ve Hamas’ın bu şekilde mali yönden zor durumda bırakılarak iktidardan düşürme planlarına Avrupa Birliği’de dahil oldu.

Avrupa Birliği, Mısır ile Gazze arasındaki Refah sınır kapısındaki gözlemcilerinin, Hamas hükümetine para taşınmasını engellemeleri konusunda İsrail ve El Fetih ile işbirliği yaptı.

Avrupa Birliği Sınır Misyonu’nun sözcüsü, Hamaslı bakan ve yetkililerin Gazze’ye para sokmasının engellenmesi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Filistin halkına, Hamas’ın iktidara geldiği günden beri ağır ekonomik ambargolar uygulanıyor.

Avrupa Birliği ve ABD, “terörist örgüt” olarak gördükleri Hamas’ın iktidarını gerekçe göstererek Filistin’e yapılan yardımları askıya aldı ve bu ülkeye para transferi yapılmasını yasakladı.

Hamas sınırdan geçirilen paraların hükümetin ayakta kalması ve memur maaşlarının ödenmesi için kullanıldığını söylüyor. İsrail ise bu paranın militanlara aktarıldığı konusunda ısrarlı.

Geçtiğimiz haftalarda beraberindeki 35 milyon dolarla Refah sınır kapısından geçmeye çalışan Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin bu parayı Gazze’ye sokmasına izin verilmemişti.

CNN – TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: