Ateşkesi ilk bozan İsrail oldu


Hamas Sözcüsü Muhammed Aziz, ateşkesin ardından El Fetih ve Hamas’ın rehin alınan tüm Filistinliler’i serbest bıraktığını açıkladı.

Filistin’deki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Hamas Sözcüsü Aziz, “Tüm rehineler serbest bırakıldı. Hamas olarak, güvenlik ve barış için neler yapabileceklerimizi tartışıyoruz. Rehin alma taraftarı değiliz, fakat El Fetih bazı üyelerimizi rehin alınca, askeri kanadımız böyle bir gereklilikten hareketle rehin alma eylemleri gerçekleştirdi. Fakat şimdi hepsini serbest bıraktı” dedi.

Ateşkese rağmen Doğmuş Aşireti ile Hamas arasındaki gerginliğe de değinen Aziz, “Çatışmalar büyük ölçüde sona ermesine rağmen, az da olsa devam ediyor. İçişleri Bakanlığı komite kurdu. Doğmuş aşireti ile Hamas görüşüyor, anlaşma sağlanmak üzere ve Gazze’de barış sağlanacak” diye konuştu.

İsrail’in bundan sonra Gazze’den atılacak roketlere karşı misilleme hakkını kullanacağına dair aldığı karar hakkındaki bir soruya Aziz, “Ateşkesi ilk bozan İsrail oldu. Ateşkes tüm Filistin’i kapsıyordu. Fakat İsrail, Batı Şeria’da El Fetih ve İslami Cihad üyelerine saldırı düzenledi. Buna karşın bu gruplar da İsrail’e reaksiyon gösterdi. İslami Cihad önceki gün İsrail’i vurdu. Eğer İsrail tüm Filistin’de ateşkese uyarsa sorun olmaz, ancak uymazsa Filistin’de daha büyük bir direnişle karşılaşır ve İsrail sandığı gibi Gazze’yi işgale kalkışamaz” diye cevap verdi.

TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: