Hamas ve El Fetih uzlaştı

İslam Konferansı Örgütü (İKO) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun girişimleri sonuç verdi, Gazze’de günlerdir çatışan El Fetih ve Hamas arasında uzlaşmaya varıldı. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, “Bu gece, bütün silahlı güçlerin sokaklardan çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

İhsanoğlu, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile bir saati aşan görüşmesinden sonra, yaptığı açıklamada, varılan ateşkes uzlaşmasıyla sokaklarda güvenliğin, polis gücü ile sağlanacağını belirtti.

İhsanoğlu, İKÖ şemsiyesi altında tarafsız bir soruşturma komisyonu da kurulacağını belirtti. Buna göre, yargıçlardan oluşan 5 kişilik bir komisyon oluşturulacak. Komisyonda İKÖ’den 3 El Fetih ve Hamas’tan da birer üye bulunacak. Soruşturma Komisyonu, Gazze Şeridi’nde meydana gelen öldürme olaylarını inceleyerek, sorumluları araştıracak.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Ramallah’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Gazze’de Haniye ile yaptığı görüşmeleri oldukça yapıcı olarak nitelendirdi ve bugün Filistin’den ayrılmayı planladığını, ancak gelişmelerin çok iyi olması dolasıyla geceyi Gazze’de geçirip, yarın ayrılacağını kaydetti.

İhsanoğlu, Filistinlilere yönelik boykot ve ablukaların ve bunun sonucu oluşan imkansızlıkların insanlarda büyük bir öfke yarattığını son günlerde meydana gelen çatışmaları da büyük ölçüde bunların tetiklediğini de kaydetti. İhsanoğlu, ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin devam edeceğini de söyledi.

Görüşmeden sonra Haniye de yaptığı açıklamada, “Son durum bize gerçekten büyük acı verdi” dedi.

Bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaklaşık 20 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu konuların ele aldığını belirten Haniye, “Arap alemi ve Türk kardeşlerimiz, arabuluculuk için çok çaba sarfediyorlar” dedi.

TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: