Amerikanın Piyonu El Fetih

 

Halid Meşal, Washington yönetiminin, El Fetih içindeki bazı gruplara para ve silah yardımı yaptığını, El Fetih’in de bu kaynakları Hamas’a karşı kullandığını söyledi. Hamas’ın Şam’da bulunan lideri Halid Meşal, BBC’ye yaptığı açıklamada, Filistin’de yeni bir seçim yapılması çağrılarını kabul etmediklerini ve bunu engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


Hamas’ın en üst düzey lideri olan ve hâlâ İsrailli suikastçiler tarafından arandığını savunan Meşal, seçimleri engelleme girişiminin şiddetle değil halk desteğiyle olacağını ifade etti. Filistin topraklarındaki son şiddet dalgasından Amerika Birleşik Devletleri’ni sorumlu tutan Hamas lideri, Washington yönetiminin, Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih içindeki bazı gruplara para ve silah yardımı yaptığını, El Fetih’in de bu kaynakları Hamas’a karşı kullandığını söyledi.
İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Orta Doğu ziyaretinin ise önemli olmadığını belirten Halid Meşal, “Başbakanlığının sonuna gelen Tony Blair imajını düzeltmek istiyor. Filistin’de bir Hamas gerçeği var. Hamas yasal bir hükümettir. Tony Blair, Filistin için birşey yapmak istiyorsa öncelikle bunu kabul etmelidir” dedi.
Hamas lideri Meşal, kaçırılması yaz aylarında İsrail’le çatışmalara neden olan İsrail askeri Gilad Şalit’in de sağ olduğunu ve kendisine iyi davranıldığını söyledi.
Şilat’a karşılık yüzlerce Filistinmli tutuklunun serbest bırakılması için pazarlıkların devam ettiğini belirten Meşal, bu görüşmelerde fazla bir ilerleme sağlanamadığını ifade etti.

Kavkazcenter

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: