Olmert, Abbası Destekleyin

Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın güçlendirilmesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Siyonist İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın güçlendirilmesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Olmert, Kudüs’te İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Filistinliler arasında görüşmelerden ve yol haritasının uygulanmasından yana olanların desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Mahmud Abbas’ın güçlendirilmesi için her şey yapılmalı” diye konuştu.

İsrail ve Filistinlilerden oluşan, mahkumlar konusundan sorumlu bir komisyon oluşturulduğunu açıklayan Olmert, danışmanlar aracılığıyla yapılan temasların sürdüğünü kaydetti.

Olmert’in temaslar sözcüğüyle, Filistinliler tarafından geçen haziran ayında kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması için yapılan görüşmeleri kastettiği belirtiliyor.

Basın toplantısında Suriye konusuna da değinen Olmert, Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad’ın iki ülke arasında diyalog başlatılması çağrısını reddettiğini yineledi.

Tony Blair de basın toplantısındaki açıklamasında Suriye’den Lübnan’daki Fuad Sinyora hükümeti aleyhindeki faaliyetlerini durdurmasını istedi.

Blair, “Suriye barış konusunda yapıcı olmak, demokratik hükümetleri desteklemek ve bu hükümetlere zarar vermemek seçeneğini tercih ediyorsa, bu ülkeyle yapıcı ilişkilerde bulunmaya hazırız” dedi.

Tony Blair, “Ancak bunların aksine, Suriye, teröre karışmış kişileri destekler ve Lübnan’daki Sinyora hükümeti gibi demokratik seçimle göreve gelmiş hükümetlere zarar verirse bu bizim ilkelerimize aykırı olur” diye konuştu.

TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: