Abbas’a Blair’den destek

 

Tony Blair , “Şimdi inanıyorum ki Mahmud Abbas’ın cumartesi günü ifade ettiği erken seçim açıklaması gerekli bir karardı” dedi.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Ramallah’ta görüştü. Abbas’ın erken seçim kararını destekleyen Blair,uluslararası kamuoyunu Abbas’ı desteklemeye çağırdı.Erken seçim kararı ile ilgili olarak Hamas’ın seçilmiş bir hükümet olduğu ve erken seçim talebinin demokrasiye darbe olacağı üzerine bir soruya da “önemli olan yardım etmektir” dedi.

İkili görüşmenin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında görüşmelerde Filistin’de yapılacak erken seçimleri ve erken seçim kararından bu yana bölgede yaşanan şiddeti konuştuklarını söyledi. Blair ve Abbas, seçimlerin her ne olursa olsun yapılacağını ve Filistin halkına yardım edilmesi için kimsenin bunun önünde duramayacağını da belirtti.

Filistin Yönetimi lideri Abbas, “Bugün Blair ile krizden çıkabilmenin yollarını, ekonomik ambargonun bir an evvel kalkması için Filistinli mahkumların serbest bırakılmaları gerektiğini ve yerleşim yerlerinin yapımının durdurulmasını konuştuk. Kendilerinin ulusal birlik hükümetiyle ilgili yapılan çalışmaları ve maalesef bu konuda çıkmaz bir noktaya geldiğimizi aktardım. Erken seçim kararını görüştük ve kendilerine hala en iyi çözümün bir teknograt hükümetinde olduğuna inandığımı söyledim; ancak bu mümkün gözükmüyor” dedi.

Abbas konuşmasında İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile ikili direkt görüşmelere istediği zaman hazır olduğunu ve bölgedeki en iyi çözümün iki ayrı devlet kurulmasından geçtiğini de söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair ise, “Şimdi inanıyorum ki Mahmud Abbas’ın cumartesi günü ifade ettiği erken seçim açıklaması gerekli bir karardı. Filistin halkının çektiklerine bir son vermek için yapılması gereken uluslararası camianın da istediği gibi iki devletli bir çözüme gidilmesidir ve bu çözümün önünde gerçekten Filistin halkının düşünen kimsenin veto hakkına veya engellemeye hakkı yoktur. Önümüzdeki birkaç hafta bölge için çok kritik. İşte bu dönemde uluslar arası konsensüs, Filistin halkına destekte daha fazla çaba sarf edip barış için desteğinin daha fazla göstermelidir. Bölgede barış için sorumluluk alan iki devletli çözüme inanan ve halkın çıkarlarını göz önünde bulunduran partnerlere ihtiyaç var. Mahmud Abbas tüm bunları kendisinde barındıran bir liderdir. Bu anlamda uluslararası camianın desteği şimdi kendisine her zamankinden daha fazla gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin “Ortadoğu’da demokrasi olması gerektiğinden bahsediyorsunuz; hatta dün Bağdat’ta da bunu söylediniz. Ancak burada demokrasiyle göreve gelmiş bir hükümetin değişmesi gerektiğine inandığınızı söylüyorsunuz” demesi üzerine Blair, “Burada da demokrasi işliyor. Mahmud Abbas seçilmiş devlet başkanıdır ve kendisi barış ve demokrasiye giden şartlarda Filistin yasaları gereği erken seçim istemiştir. Önemli olan insanlara yardım etmektir” yanıtını verdi.

Basın toplantısının sonunda Abbas, son 48 saatte yaşanan şiddet olaylarına rağmen Filistin’in erken seçime gideceğini ifade etti.

TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: