BM Filistin’e yardım arıyor

 

Birleşmiş Milletler, gelecek yıl Filistin’de kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 450 milyon dolarlık maddi kaynağı toplayabilmek için bir kampanya başlattı.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Filistinlilerin üçte ikisinin yoksulluk içinde yaşadıklarını belirtiyor.

Filistin’de iktidardaki Hamas yönetiminin İsrail”e karşı tutumu nedeniyle uygulanan ambargolar Filistin ekonomisini de çökme noktasına getirdi.

Birleşmiş Milletler, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde sayıları her geçen gün artan Filistinlinin, günlük gıda ihtiyaçlarını bile karşılamayı başaramadıklarını belirtiyor.

Başlatılan yardım kampanyası bugüne kadarkilerin en büyüğü. Örgüt 2006 yılı için düzenlediği kampanyada da 384 milyon dolar toplamayı hedeflemişti.

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Avrupa Birliği, Filistin’de iktidardaki Hamas yönetimine, İsrail’i “bugünkü sınırlarıyla” tanımayı reddettiği için ambargo uygulamaya başlamışlardı.

Birleşmiş Milletler’in Filistin toprakları için İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy, başlattıkları kampanyanın, öncelikli olarak en fazla ihtiyaç içinde olan çocukların gereksinimleri için kullanılacağını söyledi.

Filistin’de çocuklar, tüm nüfusun yarısını oluşturuyor.

Kennedy, bölgedeki yardım kuruluşlarının sağlık ve eğitim hizmetlerinin de çok kötü durumda olduğunu bildirdiklerini ve bu durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini ifade etti.

Kennedy’nin verdiği bilgilere göre işsizlik oranı Gazze Şeridi’nde yüzde 40’a, Batı Şeria’da ise yüzde 25’e yükseldi.

Bölgedeki BBC muhabirleri, günden güne bozulan ekonomik şartların kanun ve düzenin bozulmasına da neden olduğunu belirtiyorlar. Muhabirlerimiz, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı seyahat kısıtlamalarının da gerginliği arttırdığını ifade ediyor.

BBC – TevhidHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: