Filistin Halkına Yardım Günü

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin ve İsrail’in, çıkmaza giren barış sürecini yeniden başlatmak için ortak çaba harcaması, sonunda Filistin devletinin kurulması ve İsrail’in güvenliğe kavuşması hedeflerinin gerçekleştirilmesini istediğini belirtti. Annan, Filistin ve İsrail’in üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, uygun bir siyasi süreç başlatmaları ve çıkmazdan kurtulma yolunu bulmaları gerektiğini ifade etti.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, toplantıya gönderdiği kutlama mesajında, Filistin meselesinin Ortadoğu sorununun çekirdeği olduğunu hatırlattı. Wen Jiabao, Çin’in, Ortadoğu barış sürecinin bir an önce başlatılması, siyasi müzakerelerle BM’nin ilgili kararları ve “Toprak Karşılığı Barış” ilkesi doğrultusunda, İsrail ile barış içinde bir arada yaşayan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini kaydetti.

Aynı gün Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Kahire’de Mısır’ı ziyaret eden Filistin Özerk Yönetimi Başbakanı İsmail Haniye ile görüştü. Amr Musa, Filistin’e yönelik ambargonun kaldırılması için uluslararası toplumun gerçekçi önlemler alması ve Filistin’de bir an önce ulusal birlik hükümetinin kurulmasına yardım etmesi gerektiğini belirtti. Haniye ise, Filistin’in ulusal birlik hükümetini kurma isteğinin değişmediğini kaydetti.

Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: