Filistin’in Yeni Başbakanı Belli Oldu

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, kurulacak Filistin birlik hükümetinin başına Muhammed Şubeyr‘in getirilmesi konusunda El Fetih ile anlaşmaya varıldığını söyledi. Hamas’ın Şam’daki siyasi bürosunun başkan yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Şubeyr’in başbakan olması konusunda Hamas ile El Fetih arasında anlaşmaya varıldığını söyledi. Şam’daki bir Filistin örgütünün yetkilisi de, Şubeyr üzerinde uzlaşmaya varıldığını doğruladı. İslam Online adlı internet sitesine açıklama yapan Hamas liderlerinden Dr. Nizar Rayan ise Filistin Devlet Başkanı Abbbas ve Haniye’nin önerilen isimler arasından Şubeyr’in ismini başbakan adayı olarak seçtiklerini ifade etti.

Gazze İslâm Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapan Şubeyr’in, Hamas’a yakın olduğu, ancak aktif bir destekçisi olmadığı belirtiliyor. 1946 doğumlu olan Muhammed Şubeyr, Mısır’daki İskenderiye Üniversitesi’nde Eczacılık bölümünden mezun oldu, ardından ABD’deki West Virginia Üniversitesi’nde doktora yaptı. Edinilen bilgiye göre Hamas, başbakan adayı olarak, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a, aralarında Şubeyr’in de bulunduğu 4 isim önermişti. Bunlardan biri, daha önce İslam Üniversitesi Mühendislik Bölümü dekanlığı yapan, Uluslararası Filistin Üniversitesi kurucularından Zahir Khail. Khail, en fazla şans tanınanlar arasında yer alıyor. Diğer adaylardan biri, halihazırdaki Filistin hükümetinin Sağlık Bakanı Dr. Besim Naim, diğeri de Dr. Halid El Hindi olarak verilmişti.

Filistin ulusal birlik hükümetinin başbakan adaylarının hepsi Gazze’den. Hamas’ın, başbakanın Gazze’den olmasında ısrarlı olduğu da belirtiliyor. İsmail Haniye’nin ismi yeni Filistin hükümeti adayları arasında yer almadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: