‘İsrail Lübnan’a yine saldıracak’

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları ardından bölgedeki durumu irdeleyen The Daily Telegraph yazarı John Keegan, İsrail ordusunun çok kısa süre içinde yeniden Hizbullah mevzilerine saldıracağınrı öne sürdü.

John Keegan ”Orta Doğu’da yakında yeni bir savaş olacak. Bu savaş yine İsrail ordusu ile Hizbullah güçleri arasında yaşanacak. Çatışma kaçınılmaz” değerlendirmesini yaptı.

”İsrail, Hizbullah’ın Lübnan’ın güneyinde mevzilerini güçlendirmesi ve Gazze’de füze stokları yaratmasının tahammül edilemez boyutlara ulaştığına inandığında saldırıya geçecek” diyen The Daily Telegraph yazarı; yaz aylarındaki çatışma ardından ilan edilen ateşkesin uluslararası basının taraflı ve yanlış haberciliği nedeniyle, sonunda İsrail ordusunun yenilgisi olarak yansıtıldığını iddia ederken; ”Kesinlikle İsraillilere bir darbeydi, ama ordunun Arap düşmanlarına karşı üstünlüğünü kaybettiği doğru değil” yorumunu yaptı..

John Keegan, İsrail’in düzenleyeceğini öne sürdüğü yeni saldırıların ardından ortaya çıkacak belirsizliği ise şöyle özetledi: ”Buradaki büyük soru; İsrail’in Lübnan’ın güneyine dönüşünün Lübnan’ın Arap hamisi Suriye’yle bir savaşı kışkırtıp kışkırtmayacağı. Bunun yanıtı, muhtemelen evet. Çatışmaların bu şekilde genişlemesi ise, İsrail ve Suriye’yi İran’ın Akdeniz kıyısındaki ileri cephesi olarak gören ABD tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.”

dünyabülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: