İsrail Gazze’de bayramı kana buladı

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ölenlerin 6’sı aynı aileden kişiler. İsrail askerleri, sabah saatlerinde yerel Filistin kıyafetlerine bürünerek, Beyt Hanun’un Bayarat Zamo bölgesinde, bir yakınlarının cenazesi için yas tutan aile bireylerinin kurduğu çadıra ateş açtı.

Filistin’de, cenaze evinde, genellikle aileler evlerinin ya da oturdukları bölgenin yakınında bir çadır kurarak, taziye dileklerini bu çadırlarda kabul ediyor. Ateşe maruz kalan aile bireylerinden Atta Fuad El Şinbari ile kardeşleri Muhammed ve İbrahim El Şinbari, olay yerinde hayatını kaybetti.

Ölen 30 yaşlarındaki Atta Fuad El Şinbari’nin, İsrail’in asıl hedefi olduğu belirtiliyor. El Şinbari’nin, Gazze’den çıkması yasak isimler arasında olduğu ve geçtiğimiz aylarda, bölgenin güneyindeki Refah Kapısı’ndan çıkış yapmak istediği, ancak Mısır istihbarat yetkilileri tarafından çıkışının engellendiği de öğrenildi. Atta Fuad El Şinbari’nin, bölgedeki Halk Direniş Komitesi liderlerinden olduğu belirtildi.

Saldırıda Şinbari ailesinden Kemal Edwan El Şinbari ile kardeşleri Riyat ve Halid’in de öldükleri bildirildi. Saldırıda, çadırdaki bir Filistinli de hayatını kaybetti. Filistinliler arasında “Mustarabin” olarak adlandırılan kılık değiştirmiş İsrail askerlerinin, Beyt Hanun’un iç taraflarına kadar girerek, gerçekleştirdikleri saldırıda 20 dolayında kişinin de yaralandığı, bazılarının durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki yerel kaynaklar, İsrail helikopterlerinin gece boyunca, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde uçuşlarını sürdürdüklerini ve sabah saatlerinde helikopterlerden yoğun şekilde ateş açıldığını da söylediler. İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un Abasan bölgesinde de operasyonlar gerçekleştirdikleri ve operasyonda, Filistin Kurtuluşu Halk Cephesi’nin silahlı kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları üyelerinden birinin öldüğü bildirildi.

Askerlerin, Gazze Şeridi’nde, bölgeyi ortadan bölen ve Refah’a kadar uzanan Selahaddin Cadddesi’ne de kuzeyden 3 km kadar girdikleri ve daha sonra geri çekildikleri de öğrenildi. Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 7 kişinin hayatını kaybettiği İsrail saldırısını kınadı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dün akşam Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a telefon ederek, bayramını kutlamıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: