Halid Meşal: Silahlı Direniş En Etkili yoldur ve Sona Ermeyecektir!

Filistin İslami direniş hareketi Hamas’ın lideri Halid Meşal Perşembe günü Şam’da yaptığı bir basın toplantısında, siyonist rejimin asla tanınmayacağını tekrarladıktan sonra Filistinlilerin haklarını savunmanın en etkili yolunun silahlı direniş olduğunu belirtti.

“Hamas siyasi veya askeri hiç baskıya boyun eğmeyecek ve İsreil’i asla tanımayacak” diyen Halid meşal Hamas’ın tek başına hareket etmek istemediğini, gerçek çözümün Filistin halkının temel prensipleri temelinde ulusal bir birlik hükümetinin kurulması olduğunu belirtti.

Hamas lideri Halid Meşal, Filistin devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın “İsrail’in tanınması gerektiği” yönündeki çağrısının ardından yaptığı bu açıklamayla İsrail’i tanıyacak bir hükümeti kabul etmeyeceklerini kesin bir dille vurguladı.

“Biz anca Filistin halkının istek ve beklentilerine göre bir hükümet kurarız, Amerika ve İsrail’in istek ve beklentilerine göre değil” diyen Hamas lideri Meşal Filistin hükümeti kurulması çalışmalarında bir zirve yapılması teklifinde bulundu.

1967 sınırlarında kurulacak bir Filistin devleti’ni kabul edeceklerini belirten Halid Meşal, ancak Filistinlilerin yurtlarına geri dönmesi haklarından hiç bir zaman vazgeçmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Halid Meşal, “Ben burada, halkım yurtlarından sürgün edilmesinin sürdüğü ve vatanımın işgali devam ettiği sürece direniş hakkımızın altını bir kez daha çiziyorum. İşgale karşı direnmek bizim en meşru hakkımızdır” diyerek Siyonist işgal sürdüğü sürece silahlı mücadeleden de vazgeçilmeyeceğine dikkat çekti ve ekledi: “Silahlı direniş en etkili yoldur ve direnişimiz sona ermeyecektir”

Esir İsrail askeri ile Filistinli esirlerin takas edilmesi konusuna değinen Hamas lideri Halid Meşal “Filistinli tutsakların durumu bizim en hassas yanımızı oluşturmaktadır. Esir Siyonist askerin serbest bırakılması da ancak İsrail hapishanelerindeki tutsakların serbest bırakılması ile mümkün olabilir. Biz 1000 tane kadın ve çocuk Filistinli esirin serbest bırakılmasını istiyoruz. İsrail hapishanelerinde 10 bin Filistinli tutsak var, bu durum bütün Filistinlilerin ortak konusudur, hiç kimse bu konuyu geçiştiremez” dedi.

“Düşmanımızın bir askeri tutsak edildi, o bir savaş esiridir. Bu askeri esir alanlar düşmanımızın hapishanelerindeki kardeşlerinin acısını çekmektedir, biz de Siyonist askerin esir alınmış olmasından onur duyuyoruz, bundan bir pişmanlığımız da olmaz” diyen Halid Meşal kendisine yönelik tehditler karşısında “nerede olursa olsun ve nereden gelirse gelsin düşmanlarımızın benim canıma kast etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Düşmanımın ayağına batan bir diken olmaktan şeref duyarım; her ne zaman düşmanlarım bana suikast yapmak istediğinde o zaman ben de doğru ve hak yolda olduğumu hissediyorum” dedi.

Şimdiye kadar birçok suikast girişimi ve tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirten Halid Meşal ölümle her zaman burun buruna olmaktan da hiçbir zaman korkmadığını sözlerine ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: