Hizbullah esirleri cinayetten yargılanacak

İsrailli savcılar 3 Lübnanlı Hizbullah savaşçısının, “Yahudi devletinin savaşa girmesine sebep olan, ölümle sonuçlanan adam kaçırma operasyonlarına yardımcı olmak” suçlamasıyla mahkeme sevk edileceğini belirtti.

20 yaşlarındaki üç Lübnanlının aynı zamanda, cinayete teşebbüs ve terörist örgüte üye olmaktan yargılanacağını duyuran Reuters, Nazareth kentinde açılacak olan mahkemenin İsrail’in Hizbullah’a yönelik bakış açısını yansıttığını ifade ederek “Lübnan halkı arasında büyük bir desteğe sahip olup aynı zamanda da Beyrut’ta parlamentoda temsil edilen ve hükümette yasal bir güce sahip olan Hizbullah, savaşmak için yasal bir güç değildir” yorumunu yaptı.

Reuters’in haberine göre İsrail Adalet Bakanlığı Sözcüsü Bishara Farran tutuklu sanıkların savaş suçlusu olmadığını söyledi, sözcü; Hizbullah’ın kasıtlı olarak sivil hedeflere saldırdığını ve bunun da savaş hukuku açısından mutlak olarak yasak olduğunu söyledi.

İsrailli yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Mahmud Ali Süleyman, Muhammed Surur ve Mahir Qurani adlı üç Lübnanlı 12 Temmuz’daki Hizbullah’ın 2 askeri kaçırıp diğer 8 askeri de öldürmesi ile başlayan çatışmalarda İsrail askerleri tarafından, savaş sırasında güney Lübnan’da esir alındı.

Bu çatışmalarda rol aldıkları için suçlanan Hizbullah savaşçılarından Muhammed Surur ve Mahir Qurani cinayete teşebbüsten, Ali Süleyman ise askerlerin kaçırıldığı operasyonlarda öldürmek için ateş açmamasına rağmen, koruma ateşi açarak operasyona katıldığı için cinayetten yargılanacak.

İsrailli savcı yaptığı açıklamada, gerillaların İran’dan silah ve eğitim aldığını, söz konusu üç kişiden ikisinin, İsrail’in güney Lübnan’da 34 gün süren savaşta İsrail’e karşı askeri operasyon hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

İsrail tarafından atanan avukatlardan biri de yaptığı açıklamada, “tutuklular muhtemelen iddianameye itiraz edeceklerdir” dedi.

Avukat Smadar Ben-Natan yaptığı açıklamada “Müvekkillerimiz; Hizbullah savaşçıları olduklarını inkar etmemektedirler, bizim buradaki savunma tutumumuz, tutukluların savaş esirleri oldukları, bunun esas alınarak mahkeme edilmeleri ve esir değişimi gerçekleşene kadar tutuklu kalmalarıdır” dedi.

İsrailli siyasi kaynakların, Hizbullah’ın elindeki 2 İsrailli esir askere karşı Lübnanlı tutsakların değişiminin mümkün olduğunu, hatta bu 3 Lübnanlı esirin mahkemede suçlu bulunup uzun hapis cezaları almaları durumunda bile esir değişimine dahil olmalarının mümkün olduğunu ifade ettikleri bildiriliyor.

 saafonline.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: