Kudüs’teki yahudi nüfusu sürekli azalıyor

Dünyadaki tüm Yahudileri İsrail’de toplamayı öngören Siyonist nüfus stratejisinde başarısızlık yaşandığı tersine yaşanan göçlerin İsraillileri ciddi bir şekilde endişelendirdiği belirtiliyor.
 

Haaretz gazetesinde yer alan ve Nadav Sharagai tarafından kaleme alınan bir yazıya göre son 25 yıl içerisinde 313 bin Yahudi Kudüs’ü terk ederken, aynı zaman dilimi içerisinde Kudüs’e yalnızca 105 bin Yahudi yerleşti.

Yahudi Araştırmaları için Kudüs Enstitüsü adlı kuruluşun 2005’te yayınladığı rapora değinen yazar, kuruluşun önerdiği verilere göre alınacak önlemlerin Kudüs’teki, nüfus dengesini Arapların aleyhine, Yahudilerin ise lehine değiştireceğini ve göçü durduracağını ifade ediyor.

Halen Kudüs’ün yüzde 66’sının Yahudi, yüzde 34’ünün de Arap olduğunu belirten yazar, 2020’de Yahudilerin Kudüs’ün nüfusunun yüzde 60’ını, Arapların ise yüzde 40’ını teşkil etmesinin beklendiğini ifade ediyor.

İşçi Partisi ile Kadima partisinden yetkililerin de Kudüs’ün yasal yapısının değiştirilmesi üzerinde durduğunu ve bu nüfus problemi ile ilgilendiğini belirten yazar, 2005 yılında Kudüs’ü terk eden Yahudilerin sayısının 16.200 olduğunu belirterek bunların yarısının yaş ortalamasının 20 olduğunu belirtiyor. Aynı zaman dilimi içerisinde Kudüs’e göç eden Yahudi sayısının 10.300 olduğunu da belirten yazar, bunların yaş ortalamasının ise 34 olduğunu ifade ediyor.

Kudüs İstatistik Kurumu Editörü Dr. Maya Hoshen’in açıklamalarına değinen Nadav Sharagai, Kudüs’ten ayrılanların büyük çoğunluğunun, issizlik ve konutlardaki pahalılık sorunundan dolayı Kudüs’ü terk ettiğini, bunanla beraber Kudüs’te fanatik Ortodoks Yahudi nüfusunun geçen yıllarda artış gösterdiğini söylüyor.

Yazıda, Hoshen’in yakında yayınlamayı düşündüğü bir makaleden ayrıntılara yer veren yazar, Kudüs İstatistik Kurumu Editörü Dr. Maya Hoshen’in Kudüs’ün birleştirilmesinden (Kudüs’ün doğusunun da işgal edilmesinden) sonraki dönemde Yahudi göçünü 4 ana döneme ayırdığını ifade ederek şu istatistikleri veriyor:

1968-1972 yılları arasında Kudüs’ü terk edenlerin sayısı, Kudüs’e yerleşenlerin sayısından  her yıl için ortalama 800 kişi fazladır .

1973-1978 Yılları arasında Kudüs’ü terk edenlerin sayısı, yeni mahallelerin inşasına rağmen, Kudüs’e yerleşenlerin sayısından her yıl için ortalama 1000-2000 kişi fazladır.

 

1987-1988 Yılları arasında Kudüs’ü terk edenlerin sayısı, Kudüs’e göç edenlerin sayısına oranla her yıl için ortalama 600 kişi daha fazladır.

 

1988-2005 Yılları arasında kentten ayrılanların sayısı artış gösterdi. 2003’te Kudüs’ü terk edenlerin sayısı, Kudüs’e yerleşenlere oranla ortalama 5.100 kişi daha fazladır.

 

1990’dan beri Kudüs’e gelenlerin sayısı asgari seviyede faklılık göstermemektedir.

1991’den 1996 kadar, Kudüs’ten göç edenlerin sayısı 5600–6200 civarındadır, aynı yıllarda Kudüs’e göç edenlerin sayısından daha fazladır.

 

Kudüs’ten göçenler ile Kudüs’e göç edenler arasındaki farkın oranı 2000 yılında en yüksek noktaya ulaşmıştır terk edenlerin sayısı, Kudüs’e yerleşenlerin sayısından 8200 kişi daha fazladır.

 

saafonline.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: