Ortadoğu konferansına İsrail çelmesi

11-12 Eylül tarihlerinde uluslar arası katılımla Gaziantep’te düzenlenen konferansın Irak’la ilgili kısmı, İsrail büyükelçiliğinin katılımı sebebiyle yapılamadı.

 

Avrupa Parlamentosu’ndan temsilcilerin de katılımıyla Gaziantep Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen Ortadoğu Konferansı’na İsrail konsolosluğundan bir grubun katılması sebebiyle Irak’tan gelen parlamenterler konferans salonunu terk ettiler.

Konferans sorumlusu Abdülkadir Ateş’in ikna çabalarına rağmen Iraklı parlamenter İsrail konsolosunun salondan çıkarılmasını istediler. Bunun üzerine programda değişiklik yapıldı ve İsrail ve Filistin temsilcilerinin konuşmalarını yapması, onların salonu terk etmesinden sonra da konferansın Irak bölümünün başlatılması yönünde bir çözüm bulundu.

 

Fakat Avrupalı parlamenterler, programda yapılan bu değişikliği protesto ederek böylesi bir değişiklik yapılması durumunda İsrail konsolosuyla birlikte salonu terk edeceklerini bildirdiler. Iraklı parlamenterlerin Lübnan halkıyla dayanışma adına salonu terk etmesi ve Avrupalı parlamenterlerin İsrail konsolosuna destek vermek için toplantıya katılmaması sebebiyle konferansın Irak’la ilgili bölümü yapılamadı.

 

Gaziantep’te yapılan konferansa Irak’tan şu parlamenterler katılmıştı.

 

Dr. Cabir Habib Cabir (Birleşik Irak İttifakı-Bağımsız) Dr. Nesar er-Rubeyi, (Birleşik Irak İttifakı-Sadr Grubu), Dr. Zehra Haşimi (Birleşik Irak İttifakı-Fazilet Partisi), Dr. Ala el-Mekki (Hizb-i İslami), Saadettin Ergeç (Irak Türkmen Cephesi) Abdulbari Zibari (Kürdistan Yurtseverler Birliği) 

Kaynak : SAAFOnline 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: