Lübnan tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, AK Parti ve CHP milletvekillerinin verdiği iki ayrı önergeyle oylamanın açık yapılması istendi.533 milletvekilinin katıldığı açık oylamada, tezkereye, 340 evet, 192 red oyu verildi, 1 milletvekili de çekimser kaldı. Başkanvekili Nevzat Pakdil, olağanüstü toplantı konusunun görüşmelerinin tamamlandığını bildirerek, 1 Ekim Pazar günü toplanmak üzere birleşimi kapattı. Tezkerenin kabul edilmesinin ardından AK Parti’li milletvekilleri sıraya girerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

Başbakan Erdoğan: Hayırlı olsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin Genel Kurulda kabul edilmesinin hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, TBMM Genel Kurulu çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu, “Arkadaşlarımız açıklamalarını yaptı ve bu açıklamalar neticesinde de Parlamento, kararını, gördüğünüz gibi tezkere istikametinde olumlu bir şekilde vermiştir.Hayırlı olmasını diliyorum” diye cevapladı. Erdoğan, bir gazetecinin “340, beklediğiniz rakam mı?” sorusuna da “Ben size açıklamadım mı dün akşam?” karşılığını verdi.

AK Parti’den 7 fire

Lübnan asker gönderilmesine yönelik tezkere oylamasında AK Parti’den 7 fire çıktı.Lübnan oylamasında AK Parti’den ret oyu veren milletvekillerinin İbrahim Hakkı Aşgar(Afyon), Ertuğrul Yalçınbayır(Bursa), Nuretin Aktaş(Gaziantep), Sadık Yakut(Kayseri), Halil Kaya(Van), Turhan Çömez (Balıkesir) oldu.Oylamada AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Emin Bilgiç ise çekimser oy kullandı. AK Parti’den  Meclis Başkanı Bülent Arınç, oturumu yöneten Başkanvekili Nevzat Pakdil, rahatsız olan Akif Gülle ve Abdullah Çalışkan ile yurtdışında olan Vahit Kiler oylamaya katılmadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: