Fransa: Hizbullah’ı silahsızlandıracağız

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot Maire, Hizbullah’ın tamamen silahsızlandırılması gerektiğini söyleyerek bunun Lübnan’a yerleştirilen çok uluslu gücün hedeflerinden biri olduğunu ifade etti.

Fransa Savunma Bakanı Marie, Meclis ve senato dış ilişkiler komisyonu üyelerine yaptığı konuşmada Hizbullah’ın silahsızlandırılmasıyla Lübnan hükümetinin ülkenin güneyinde hakim olmasının sağlanacağını söyledi.

 

Hizbullah’ın silahsızlandırılmasıyla Hizbullah’ın devlet içinde devlet konumuna son verileceğini belirten Marie, “Fransız güçleri, Lübnan ordusunun ülkenin güneyine yerleştirilmesine yardım etmek ve Hizbullah’ı silahsızlandırarak güney Lübnan bölgesinde barışı sağlamak hedefiyle gönderilmektedir” diye konuştu.

Ülkesinin askerlerinin Lübnan’a yerleştirilen çok uluslu gücün en önemli kısmını teşkil ettiğini söyleyen Fransız bakan, bu gücün komutanlığının da Fransa tarafından yapılacağını belirtti.

Fransa 15 Eylül’e kadar Lübnan, İsrail sınırına 2 bin asker gönderecek.

Lübnan’a yerleştirilecek çok uluslu güç, sahip olduğu ağır silahlar ve şüpheli durumlarda güç kullanma yetkisine sahip olması bakımından BM tarihinde bir ilk olarak değerlendiriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: