İSRAİL LÜBNAN’A ABLUKAYI KALDIRMALI

BM Genel Sekreteri Kofi Annan Lübnan’daki temasları ardından İsrail’in Tel Aviv kentine vardı.

Annan’ın İsrail temaslarının bir gün sürmesi planlanıyor

Annan burada bir gün sürecek temasları sırasında görüşeceği İsrailli yetkililerden Lübnan’ın liman ve havaalanlarına yönelik ablukanın kaldırılmasını isteyecek.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail’de Başbakan Ehud Olmert’le bir araya gelecek.

Annan’ın Lübnan ziyareti

Annan’ın güney Lübnan’da önce Birleşmiş Milletler gücüne ev sahipliği yapan liman kenti Nakura’yı ziyaret etmişti.

Burada görevli olan BM gücü UNIFIL’in önümüzdeki haftalarda asker sayısının kayda değer biçimde artırılması planlanıyor.

İsrail’in dört haftayı aşkın süre Lübnan’ı bombalaması, askerlerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasını izlemişti.

Nakura’daki BBC muhabiri, Kofi Annan’ın Beyrut’un güney mahallelerinde protesto gösterileriyle karşılanmasına rağmen, Lübnan’ın güneyinde çok sayıda kişinin bölgeye daha çok sayıda BM askeri konuşlandırılmasını istediğini söylüyor.

Muhabirimiz, Lübnan’ın güneyinde birçok köyün harabeye dönüştüğünü ve çevrenin patlamamış bombalar ve mayınlarla dolu olduğunu aktarıyor.

İtalya’dan 2500 asker

BBC muhabiri John Leyne’a göre, yöre halkı İsrail askerleri tamamen geri çekilmezse sınır yakınlarındaki köylere geri dönmeye korkuyor.

İsrail, geri çekilmeden önce genişletilmiş bir BM gücünün Lübnan-İsrail sınırı boyunca konuşlanmasını beklediğini söylüyor.
Geri dönmekten herkes korkmuyor

Güney Lübnan’da 15 bin askerden oluşan bir BM barış gücünün oluşturulması hedeflenmekte. Avrupa Birliği ülkeleri yaklaşık 7 bin asker katkıda bulunma vaadi verdi.

Pazartesi günü 2 bin 500 asker göndermeyi onaylayan İtalya hükümeti bugüne kadarki en büyük asker vaadinde bulundu. İlk etapta Fransa’nın komutası altında görevlendirilecek olan İtalyanlar şubat ayında komutayı devralacak.

Askerler yola çıkmadan önce İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, Orta Doğu’da Hizbullah ve Hamas gibi örgütlere siyasi sistem içinde kucak açılması gerektiğini söyledi.

D’Allema, bu örgütlerin terörist gruplar olarak nitelenip dışlanmasını eleştirdi. İtalyan bakan iki örgütün de şiddet eylemlerinde bulunduğunu kabul etmekle beraber, siyasette de rol aldıklarını ve siyasi rollerinin desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Lübnan konusunda görüşmelerde bulunduğu Orta Doğu gezisi daha sonra Şam ve Tahran’a yapacağı ziyaretlerle devam edecek.

bbc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: