İsrail Askerlerinden Şok Açıklamalar

Arap devletlerine karşı zamanında kazandığı askeri başarının aksine, bu sefer sonuç alamadan ve beklediğinden çok daha fazla kayıpla geriye dönen İsrail, sert özeleştirilerle karşı karşıya. İsrail’de, 34 gün süren savaş sırasında birlik duygusu adına yapılmayan eleştiriler yeni yeni yüksek sesle söylenmeye başlandı. İsrail’in kendi açıklamasına gire savaşta 115’i asker, toplam 154 kayıbı olmuştu. Eleştiriler hem basından hem de savaşa katılan askerlerden geliyor…

Savaştan bir süre önce bir grup İsrail askerinin, emrinde bulundukları komutanlarının 12 yaşındaki kızına, 1,5 yıldır tecavüz ettikleri skandalına karışan İsrail ordusuna, özellikle hava harekatına güvenip kara harekatına gerekli önemi vermedikleri hususunda eleştiriler yöneltiliyor. İsrail’in etkili gazetelerinden Maariv’e konuşan İsrailli bir piyade, kendi birliğinde eğitim ve bilgi eksikliği ile test edilmemiş mühimmattan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını anlattı. Buna örnek olarak da İsrail askerlerinin iki evi işgal ettiği sırada komutanlar arasındaki irtibat eksikliği nedeniyle askerlerin birbirlerine ateş açtıklarını belirten İsrailli piyade, ‘Neredeyse birbirimizi öldürecektik. Körler gibi ateş ettik” ifadesini kullandı.

İsrail basınında bir de savaşın ‘Tel Aviv’in ABD nezdindeki değerini düşürdüğü’ yorumları yapılıyor . Haaretz gazetesine bir makale yazan İşçi Partisi’nden Eski Adalet Bakanı Yossi Beilin, savaştaki başarısızlıkla alakalı bir soruşturma komisyonu kurulmasını istedi.Aynı gazetede Gideon Levy imzalı makalede ise ‘İsrail’in savaşı kazanmadığı’ yorumu yapıldı. Bu makalede, “bundan böyle ABD yönetimi de İsrail’i askeri maceralara sürüklemeden önce iki kere düşünecektir” yorumu yapıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: