Aipac, katliam için kendini kutluyor

Kısa adı AIPAC olan Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi Başkanı Howard Friedman, 30 temmuzda AIPAC’in dostları ve yandaşlarına yazdığı mektupta şöyle diyor “Değerli Dostumuz Amerikalılar, neler yaptığınıza, neler başardığınıza bir bakın, İsrail’in şu anda yaptığı savaş, hayatî bir savaştır. ”

Friedman bu sözleriyle şunu kastediyor: İsrailli’lerin ahlaksız katliamları ve Lübnan’ın yerle bir edilmesi, İsrail’in hayatta kalması için önemli bir harekettir.”

Friedman aynı zamanda, ateşkesi çağrılarında bulunanları kınayarak “dünyada sadece bir devlet öne çıktı ve açıkça ilan etti:

“Bırakın israil işini yapsın!. İşte bu millet ABD’nin milletidir. ABD’nin gayesi oldukça açıktır. Sizin ve Amerikan yahudilerinin belirsiz olan durumunu açığa çıkarmak ve tehlikeden korumak”

“Peki bunu nasıl yaptık, onyıllarca devam eden sıkı çalışmayı hiç bir zaman bırakmayarak. Bu işimiz sadece sıkı çalışma değil fakat aynı zamanda ölümsüzlük ve ebedilik hareketidir.”

“Ne yazık ki işimiz daha yeni başladı, Hizbullah kesinlikle yenilgiye uğratılmalı ve bertaraf edilmelidir. Savaş sadece yanıltmacadır ve gündemi dağıtmak, dikkatleri başka tarafa çekmek için vardır.”

“Şimdi zaman bizim zamanımızdır, Amerikan yahudileri ayağa kalkmalı ve etkisiz olan lobilerimizi uyandırarak İran’ın sahip olduğu kimyasal silahlarını durdumalı ve bunun için çalışmalıdır.”

AIPAC’in Tarihçesi

Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC), 1951’de kurulmuştur. Bütçesi 30 milyon dolardır. 55.000 üyesi bulunan örgüt, ABD ile İsrail Devleti ilişkilerini düzenler.AIPAC, ABD-İsrail ticaret ilişkilerinin derinleştirilmesine, ortak askeri programların gerçekleştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. AIPAC, askeri yardımlarda da çok etkindir.

Örneğin,1986’da ABD Dışişleri Bakanı Shultz’un AIPAC’a bizzat yazıyla başvurarak, İsrail’e yollanacak silah türleri ve yardım paketleri konusunda görüş istemesi örgütün gücünü gösteriyor. İsrail’e yapılan yardımlar, 1985’den sonra, AIPAC sayesinde, karşılıksız hale gelmiştir.

Senatör Paul McCloskey, kongrede yaptığı bir konuşmada, ABD hükümetinin AIPAC’in estirdiği bir terör fırtınası altında olduğunu dile getirmişti.

Washington Report on Middle East Affairs dergisi de “Kongre -Batı Şeria ve Gazze’yi kastederek-İsrail işgali altındaki bir topraktır” demişti.

1984’e dek Kongre üyeligi yapan Clarence D. “Doc” Long, Findley; “Çok uzun zaman önce AIPAC’in benden istedigi herseyi kabul etmeye karar verdim.
Onların yaptıkları baskılarla karşılaşmak istemiyordum. Benim seçim bölgem oldukça zorludur.

İsrailtaraftarlarının herhangi bir sorun oluşturmasını istemiyorum. Bu yüzden kararımı verdim; istediklerini yapıyorum ve desteklerini alıyorum.AIPAC’in “Eylem Alarmi” denen bir sistemi vardır.

Eğer bir Kongre üyesi hoşlarına gitmeyecek bir şey yaparsa, yaklaşık bin kişilik bir listeye “alarm” sinyali gönderirler.

Bu bin kişi, Amerikan toplumu içindeki etkili yahudilerden oluşmaktadır (büyük sermayedarlar, resmi görevliler, cemaat liderleri, gibi statü sahibi kimseler). “Alarm” verildiginde bu listedeki isimlerin hepsi hedefe yüklenmeye başlarlar.

Telefonlar, fakslar yagar ve tehdit kokan “uyarı”lar yapilir. Çok az Kongre üyesi bur tür bir baskıya meydan okumaya niyetlidir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: