Son dakikaya kadar saldırı

İsrail ateşkese saatler kala yine bomba yağdırdı. 12 yaşındaki Zeynel Abidin ve ailesi ateşkesi göremedi.
BEYRUT – BM Güvenlik Konseyi’nin bugün TSİ 08.00’den itibaren geçerli olmak suretiyle aldığı ateşkes kararının uygulamaya geçmesine saatler kala İsrail ordusu Lübnan’a cehennemden bir gün daha yaşattı. Önceki gece bir helikopteri düşürülen İsrail, dün bir yandan sınırdan 20-30 km içerideki Litani Nehri’ne kadar mevzilerini güçlendirmeye çalışırken diğer yandan Lübnan’ı kuzey, güney ve doğudan bombaladı. 50’nin üzerinde köy ve kasaba bombalanırken sadece Beyrut’un güneyine iki dakika içerisinde 20 füze düştü.

Bir aile yok oldu
Litani boyunca mevzileri bombalayan İsrail, Sur’da benzin istasyonlarını havaya uçurup kentin yakınlarındaki Burc El Cemali’de bir binayı vurdu. Enkazdan 12 yaşındaki Zeynel Abidin Zeyn, 10 yaşındaki kız kardeşi Vefa, 13 yaşındaki ağabeyi Abdullah, annesi Zeynep ve Sri Lankalı hizmetçileri öldü. Babaları Abbas Zeyn, iki kardeşleri ve dedeleri ise başka odada uyudukları için kurtuldu. Annesi ve Zeynel’in cesedi enkazdan çıkartılırken, diğer cesetlere ulaşılamadı.
Bekaa Vadisi’ndeki Ayta el Fuhar’da Lübnan askeri aracı vuruldu, iki kişi öldü. Şaat’ta da iki kişi öldü. Hizbullah, İsrail’e ait bir buldozer, iki tank ve insansız bir uçağı düşürdüğünü duyurdu.

Ünlü yazarın oğlu öldü
İsrail ordusu ise dün ve önceki gün 29 askerini yitirdiğini, 86’sının yaralandığını açıkladı. Düşen helikopterde ölen Keren Tendler İsrail’in ilk kadın kaybı oldu. Yayımladıkları açık mektupla İsrail hükümetine ‘acil ateşkes’ çağrısında bulunan İsrailli ünlü yazar ve barış eylemcisi David Grossman’ın oğlu çavuş Uri Grossman da çatışmalarda öldü.
İsrail önceki gün 50 gerillanın öldürüldüğünü de öne sürdü. Bir Hizbullah militanı da Hiyam’da yaralı olarak esir düştü. Hizbullah ise dün İsrail’in kuzeyine en az 250 füze atarak, en yoğun füze saldırısını gerçekleştirdi. Saldırılarda bir kadın öldü, 15 kişi de yaralandı. (Dış Haberler)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: