Dünya nihayet dur diyebildi İsrail savaşı hızlandırdı

BM, savaştan bir ay sonra ateşkes çağrısı yapabildi. İsrail ise Lübnan’daki asker sayısını üç katına çıkardı
NEW YORK/TEL AVİV/BEYRUT – İsrail’in Lübnan savaşı bir ayı geçerken, BM Güvenlik Konseyi önceki akşam Hizbullah’ın ‘tüm saldırılarına’, İsrail’in ise ‘hücuma yönelik askeri operasyonlara’ derhal son vermesi’ çağrısını temel alarak ‘çatışmaların tamamıyla bitirilmesini’ içeren kararı oybirliğiyle kabul etti. Lübnan kararı ‘kabule eğilimi’ olduğunu duyururken, hükümette iki bakanı olan Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, karara, zamanı konusunda uzlaşıldığı ve İsrail buna bağlı kaldığında uyacaklarını açıkladı. Hâlâ İsrail ordusuna direnme hakları olduğunu vurgulayan Nasrallah, Lübnan’ın güneyine konuşlanacak güçle işbirliği yapacaklarını da belirtti. İsrail yanıtını bugün verecek.
Ama birkaç gün içinde resmi ateşkes beklense de, İsrail’in BM kararı sonrası kara harekâtını genişletmesi soru işaretleri yarattı.

Paralel çekilme
BM’nin 1701 sayılı kararında, bölgede halen konuşlu BM Geçici Gücü’ndeki (UNIFIL) asker sayısının 2 binden 15 bine çıkarılarak güçlendirilmesi ve 15 bin Lübnan askerinin bu güce destek olması yer aldı. Bu ‘yeni UNIFIL’e, Hizbullah’ı dizginleme ve silah tedarikini kesme görevi biçildi. Kararda, İsrail ordusunun Lübnan’dan ‘hemen çekilmesi’ çağrısı yer almazken, ancak UNIFIL ile Lübnan ordusunun konuşlandırılmasına paralel olarak aşamalı çekilme öngörüldü.
ABD Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili, BM kararındaki ‘çatışmaların bitmesi’ çağrısını şöyle yorumladı: “Bu, İsrail’in Hizbullah saldırılarına yanıt vermeyi sürdürebileceği anlamına geliyor.” Bir başka yetkili ‘hücuma yönelik operasyon’un anlamı için şöyle dedi: “ABD, İsrail birliklerinin olduğu yerde kalması ve Lübnan topraklarında daha ileri gitmemelerini bekliyor. Düşmanın içinde savunma yapması, yakın tehditlere ve Hizbullah saldırılarına yanıt vermesi İsrail için mükemmel şekilde uygun olacaktır.”

‘Ateşkes pazartesi’
İsrail Başbakanı Ehud Olmert ABD Başkanı George W. Bush’u arayıp ülkesinin çıkarlarının korunmasına yardımı için teşekkür etti. İsrail basını, ateşkesin yarın saat 07.00’de ilan edileceğinden söz ederken, BM kararına kabine onayı sonrası operasyonların duracağını öne sürdü. İsrail Dışişleri bakanı Tzipi Livni de ateşkesin yarın olabileceğini söyledi.
İsrailli yetkililer de ‘BM kararı uyarınca’ İsrail’in Hizbullah’a ‘cevap hakkını saklı tuttuğunu’ aktardı. İsrail ordusu ‘fırsattan istifade’ işgal ettiği Lübnan’ın güneyine kara harekâtını derinleştirdi. İsrail, BM’deki oylamadan birkaç saat sonra karadan ve havadan yeni birlikler sınırı geçip 30 km. kuzeydeki Litani Nehri’ne yöneldi. Öncü bir birlik Litani’ye ulaşırken, harekâtta yedi İsrail askerinin öldüğü açıklandı. İsrailli yetkililer, ‘geniş kara harekâtı’nın süresini geniş tuttu. Hükümet sözcüsü Avi Pazner, geniş çaplı saldırıların ‘ucunun açık’ olduğunu, ancak ateşkes ilanı sonrası ‘aşamalı’ çekileceklerini söyledi. Kuzey bölgesi komutanı Alon Friedman, “Birkaç günlük ilk aşamada bölgeyi kontrol ederiz, ikinci aşamada temizleriz. Temizlik günlerce, hatta haftalarca sürebilir. Gerekirse Litani’nin karşısına geçeriz” dedi. Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Lübnan’daki asker sayısını üç katına, yani 30 bine çıkardıklarını belirtip, harekâta bir hafta biçti: “Savaşı bir ateşkese, bunun da ötesinde ateşkesin uygulanma mekanizması belirlenene dek sürdüreceğiz. Barış gücü gelene dek Lübnan’da kalacağız..”
Lübnan’da ise Başbakan Fuad Sinyora, BM kararının ülkesinin çıkarına olduğunu savunup, kararın, Lübnan diplomasisi için zafer olduğunu söyledi.

‘Eksik ateşkes’
Sinyora, Hizbullah’ı da övüp “Direniş savaşçılarının sadakati, halkın sadakati ve birliği kadar önemliydi” diye ekledi. Enformasyon Bakanı Marvan Hamadi kararı kabul gerekçelerini, “Egemenliğini ülkeye yayma planını aşağı yukarı karşılıyor” diyerek savunurken, bunun İsrail’e saldırı bahanesi olmaması umudunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı Tarık Mitri ise savaşın bitmesi konusunda kaygılıydı: “Eksik bir ateşkes gerçek ateşkes değildir. Bir tarafa ateş kesmeme hakkı veren ateşkes, ateşkes değildir. İsral’in hücum ile savunma ayrımından emin değiliz.”

Kararın püf noktaları
# Hizbullah’ın tüm saldırılarına, İsrail de ‘hücuma yönelik askeri operasyonlarına’ derhal son vermesine dayalı olarak çatışmalar tamamen bitirilecek.
# Çatışmaların tamamen sona ermesiyle BM Geçici Barış Gücü (UNIFIL) ile Lübnan hükümeti, güçlerini Lübnan’ın güneyine konuşlandıracak. İsrail, buna paralel olarak Lübnan’ın güneyindeki tüm askeri güçlerini çekecek.
# UNIFIL, 15 bin askerlik yeni birliklerle güçlendirilecek. UNIFIL ‘gerekli tüm önlemleri almasını’ sağlayacak yetkiye sahip olacak. UNIFIL, operasyon alanlarının hiçbir çatışma için kullanılmamasını sağlayıp sivilleri koruyacak.
# UNIFIL, görevlerine ek olarak çatışmaların durdurulmasını gözetmek, İsrail güçleri çekilirken Lübnan güçlerinin bölgeye konuşlanmasına eşlik etmek ve desteklemekle yükümlü. Ayrıca insani yardım faaliyetleri desteklenecek.
# Ülke çapında tam denetim sağlamayı içeren önerilerinden duyulan memnuniyet dile getirilen Lübnan hükümeti, halen Hizbullah’ın kontrol ettiği güneye birliklerini konuşlandıracak ve militanlara tüm silahların sevkıyatına engel olacak.
# Kaçırılan İsrail askerleri koşulsuz bırakılacak. İsrail’de
esir Lübnanlılarla ilgili sorunun çözümü teşvik edilecek.
# BM Genel Sekreteri bir ay içinde Lübnan’daki milis gücün silahsızlanması ve İsrail’in işgal altındaki Şebaa Çiftlikleri de dahil sınırların çizilmesine dair öneriler geliştirecek.
(Dış Haberler)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: