Nasrallah: BM kararına uyacağız

İsrail’le savaş halinde olan Hizbullah’ın Lideri Şeyh Nasrallah BM’nin aldığı “Ortadoğu’daki şiddet biran önce bitirilmeli” kararına uyacaklarını açıkladı.
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, çatışmaların sona erdirilmesini öngören BM kararına, zamanı konusunda anlaşmaya varıldığı ve İsrail tarafından buna bağlı kalındığında uyacaklarını söyledi.

Nasrallah, Lübnan televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Hizbullah örgütünün hala Lübnan’da İsrail askerlerine karşı direnme hakkı olduğunu, ancak BM Güvenlik Konseyi kararına göre Lübnan’ın güneyine konuşlanacak Lübnan ve BM askerleriyle işbirliği yapacağını ifade etti.

BM’nin ateşkes kararına uyacaklarını, ancak İsrail askerleri Lübnan’ın güneyinde kaldığı sürece savaşacaklarını da söyleyen Nasrallah, uygun olan hükümet kararlarına ilişkin bir engel çıkarmayacaklarını, ancak kabinedeki bakanlarının, BM kararında doğru ve adil olmadığını düşündükleri maddelere ilişkin çekincelerini ileteceklerini kaydetti. Nasrallah, İsrail saldırılarına karşı direnişlerini sürdürmelerinin doğal hakları olduğunu ifade etti.

Nasrallah, İsrail hava saldırılarını ve sivillere yönelik diğer saldırıları durdurduğu zaman, Hizbbullah örgütünün de İsrail’in kuzeyine roket saldırılarını sona erdireceğini söyledi. Hizbullah liderinin açıklaması televizyonda yayınladığı sırada, Lübnan’da da bakanlar kurulunun BM kararının görüşüldüğü toplantısı sürüyordu.

Hizbullah’ın Lübnan hükümetinde iki bakanı yer alıyor. Öte yandan kabinedeki Hizbullah üyesi bakanlardan Muhammed Fneish, örgütün BM’nin kararıyla ilgili çekinceleri olduğunu, çünkü adil bulmadıkları kararın İsrail saldırganlığını kınamadığını söyledi.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: