İsrail BM’ye rağmen vuruyor!

İsrail’in Lübnan saldırıları 32. gününe girdi. Bugünkü saldırılarda 26 sivil hayatını kaybetti.

İsrail BM karar tasarısının görüşüldüğü saatlerde mülteci konvoyunu vurarak 7 Lübnanlıyı öldürdü. BM tasarısından sonra ise Harayip ve Rişaf köylerinde iki saldırıda 19 sivil hayatını kaybetti. İsrail’in güney Lübnan’ın Rişaf köyünde düzenlediği saldırıda 15 sivilin öldüğü bildirildi. Lübnanlı güvenlik yetkilileri, İsrail savaş uçaklarının, sınırın 14 kilometre kadar içlerinde bulunan Rişaf köyündeki bazı evleri vurduğunu belirtti.

Güvenlik yetkilileri, savaş uçaklarının, Rişaf köyüne, askerlerle Hizbullah arasında civarda çıkan şiddetli çatışmalardan sonra füze saldırısı düzenlediğini, saldırıda can kayıpları olduğunu bildirmiş, ancak rakam vermemişti..

Yeni bir saldırıda 4 sivil öldü

İsrail’in Güney Lübnan’da bu sabah düzenlediği yeni bir hava saldırısında ilk belirlemelere göre 4 sivil öldü. Lübnanlı tıbbi kaynaklar, saldırının hedefinin Harayib köyündeki bir kamyonet olduğunu belirtti. İsrail bu sabah güney Lübnan’daki Rişaf köyüne de saldırı düzenlemiş, saldırıda 11 kişinin öldüğü bildirilmişti.
Mülteci konvoyuna saldırı: 7 ölü

İsrail’in, Güney Lübnan’dan kaçan insanların bulunduğu yüzlerce araçlık konvoya düzenlediği füze saldırısında, ölü sayısı 7’ye çıktı. Görgü tanıkları ve kurtarma görevlileri, bugün erken saatlerde Marjayun kasabasından ayrılan konvoyun, Lübnan’ın doğusundaki Kefraya köyü yakınında hedef alındığını ve saldırıda 36 kişinin de yaralandığını söylediler.

Kızılhaç üyesi öldürüldü


İsrail birliklerinin bölgeyi ele geçirmesinden 1 gün sonra yaklaşık 3 bin sivil ve 350 Lübnanlı güvenlik görevlisinin konvoyla kasabadan ayrıldığı bildirildi. Ölenler arasında bir Kızılhaç çalışanının da bulunduğu öğrenildi. İsrail ordusu, saldırıyla ilgili bilgilerinin bulunmadığını ve olayın soruşturulduğunu iddia etti.

 

Lübnan’ın dünya ile bağlantısı kesildi

 

İsrail, Lübnan’ın Suriye sınırının yakınına füze saldırısı düzenledi. Güvenlik kaynakları, İsrail jetlerinin, kuzeydeki Trablusşam kentiyle bir aydır süren savaş boyunca açık olan Arida sınır kapısını bağlayan anayolu hedef aldığını söyledi.

Lübnanlıların kaçışı ve Suriye’den insani yardımların geçişi için açık kalan tek sınır kapısı olan Arida ile de bağlantının saldırıdan sonra koptuğu belirtildi. İsrail dün de Suriye sınırındaki Abudiye sınır kapısını vurmuş, saldırıda 12 kişi ölmüştü. Abudiye kapısı saldırıdan sonra fiilen kapanmıştı.

 

İsrail askerleri pusuya düşürüldü

BM’nin Lübnan’da ateşkes çağrısı yapan kararı onaylamasının ardından genişletilmiş kara harekatına başlayan İsrail Lübnan sınırından 11 kilometre içeri girdi. Hizbullah İsrail askerlerine pusu kurulduğunu ve birkaç askerin öldürüldüğünü belirtti.

Hizbullah’tan yapılan açıklamada ise Sur kentinin doğusundaki köyde askerlerin pusuya düşürüldüğü, saldırıda ölen ya da yaralanan askerler olduğu belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: