Hizbullah İsrail feribotunu vurdu

 

Hizbullah, Sur açıklarında bir İsrail hücumbotunu tahrip ettiğini, 12 kişilik mürettebatın öldüğünü ya da yaralandığını bildirdi. El Cezire televizyonu, hücumbotun adının “Süper Dvora” olduğunu duyurdu. İsrail ordusu ise haberi yalanladı. Hizbullah, birkaç kez İsrail gemilerini vurduğunu bildirmiş, İsrail yalnızca, 4 denizcinin öldüğü 14 Temmuzdaki saldırıyı kabul etmişti.

Öte yandan, Ayta’ş Şaab da ise 15 İsrail askerinin öldüğü ya da yaralandığı kaydedildi. İsrail ordusu ise Reşaf bölgesinde biri ağır 16 İsrail askerinin yaralandığını itiraf etti. Kantara bölgesinde de 4 İsrail askerinin öldüğü, 7 İsrail askerinin yaralandığı bildirildi. Bu arada, Hizbullah gerillaları yarım saat içinde İsrail Hayfa kentine 16 füze attı.

“Hizbullah halktır, halk Hizbullahtır”

Hizbullah gerillaları İsrail’e karşı cephede savaş verirken, örgüt üyeleri bombalanan köyleri ve mültecilerin sığındığı okulları kapı kapı dolaşarak, insanların ihtiyaçlarını tespit ediyor. Hizbullah’ın Lübnan’ın 1,2 milyonluk Şii cemaati arasındaki popülaritesi temel olarak İsrail’e karşı mücadelesinden kaynaklansa da örgüt güneyde halka sağladığı geniş hizmet ağıyla da büyük destek topluyor.

İsrail saldırıları yüzünden Hizbullah’ın bürolarının çoğu yıkıldı, ancak örgüt halka yardım götürmeye devam ediyor. Beyrut’ta Hizbullah’ın kurduğu mutfakta pişirilen yemek, savaştan kaçan binlerce kişinin sığındığı okullara dağıtılıyor. Mutfakta günde 8 bin porsiyon yemek çıkıyor.

Hizbullah’ın ayrıca ilaç dağıtım merkezleri de bulunuyor. Hizbullah’ın gönüllü doktorları bombalanan kent ve kasabalarda insanlara sağlık hizmeti veriyor. Şiiler Lübnan’ın en yoksul kesimini oluşturuyor. Birçoğuna göre devletin ihmalinin boşluğunu Hizbullah dolduruyor. Siyaset bilimi profesörü Emel Said Gurayib, “Örgütün Şiilerin bu kadar kalpten desteğini sağlamasının nedeni de bu” diyor.

Hizbullah’ın hayır kurumları arasında yoksul ve sakatlar için tıbbi yardım ve eğitim hizmeti veren “İmdad” ve İsrail’e karşı savaşta ölenlerin ailelerine yardım sağlayan “Şehitler Müessesesi” bulunuyor. “Cihad El Bina” adındaki kurum ise İsrail saldırılarında yıkılan binaların yeniden inşasıyla su ve çöp toplama hizmetleri veriyor. Hizbullah’ın ülke çapında 5 hastanesi, 14 kliniği ve 12 okulu bulunuyor.

İsrail saldırılarını başlattığından beri sadece Hizbullah’ın askeri altyapısını hedef almakla kalmadı. Örgütün bu sosyal ve ekonomik ağı da İsrail bombalarının hedefi oldu. İsrail’in saldırılarında Sur ve Nebatiye’deki hayır kurumları ve okulları yıkıldı, Baalbek’teki Dar el Hikmet hastanesi hedef alındı. Bir Hizbullah yetkilisi, yine de hizmetlerini eskisi gibi sürdürdüklerini, her bir kurumun kendi “ihtimal planı” dahilinde çalıştığını söyledi.

Hizbullah’ın halk nezdindeki desteğinin farkında olan İsrail’in ordu sözcüsü Jakob Dallal, Hizbullah’ın sadece askeri altyapısının değil diğer kurumlarının da felce uğratılması gerektiğini söylemişti. Hizbullah’ın, çocuklarının okul parasını verdiği eski savaşçı Hüseyin Eyüp “Hizbullah halktır, halk Hizbullahtır” diyerek, Lübnan’daki durumu özetliyor.

1 ayda 1115 kişi öldü

İsrail’in birinci ayını dolduran Lübnan’ı bombardımanında ölü sayısı 1115’e, yaralı sayısı 3 bin 600’e ulaştı. Lübnan Hükûmeti’nin verilerine göre, 12 Temmuz’dan bu yana devam eden İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 30’u 12 yaşından küçük çocuk olmak üzere, 1014’ü sivil, 30’u asker ve jandarma, 58’i Hizbullah ve 7’si de Şii Emel örgütü üyesi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütü de bir üyesini kaybederken, İsrail bombardımanı ayrıca 4 BM gözlemcisinin hayâtına mâl oldu. Yetkililer, çarpışmaların 915 bin 792 kişinin evinden olmasına yol açtığını, bunların 220 bininin Lübnan topraklarını terk ettiğini belirttiler. Bu rakamlara, 100 bin yabancı ve çift uyruklu da dahil ediliyor.

Kayanak ; Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: