Coca Cola ve Pepsi 1 milyarlık pazarda çöküyor

Coca Cola ve Pepsi, yaklaşık 1 milyar nüfuslu Hindistan içecek pazarında çökme tehlikesi yaşıyor. İki şirketin ürünlerinin, normalden 25 kat fazla tarım ilacı içerdiğinin ortaya çıkması üzerine ürünlere yasak üstüne yasak geldi

Hindistan’da içecek pazarının % 90’ına sahip Coca Cola yaklaşık 1 milyar nüfuslu ülkede çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz hafta dünya içecek devleri Coca Cola ve Pepsi’den öldürücü tarım ilaçları çıkmasının ardından sorun Hindistan Parlamento’suna taşındı. Yeni Delhi Çevre Örgütü’nün yaptığı laboratuar analiz sonuçlarında, bu iki şirketin ürettiği içeceklerde normalin 25 kat üstünde tarım ilacı bulunduğu bildirildi. Bu rapor üzerine konuyu Parlamento’ya taşıyan muhalefet partilerinin baskısıyla, iki şirketin ürünlerinin meclis kantininde satılması yasaklandı. İçeceklerin parlamento’da yasaklanmasının ardından ülkenin birçok eyaleti de Coca Cola ile Pepsi’nin devlet kurumları, okul ve hastanelerde satılmasını yasakladı. Coca Cola ile Pepsi şirketi Hindistan’daki gazlı içecek pazarının yüzde 90’ına sahip.

4 HAFTA SÜRE

Raporun açıklanmasından sonra ülkenin birçok eyaletinde Coca Cola ile Pepsi içecekleri halk tarafından protesto edildi. Parlamentodan sonra ilk yasak Mumbay’dan geldi. Şehirde onlarca okul içeceklerin kampüslerınde satılmasını yasakladı. Hindistan Anayasa Mahkemesi de, bu içecekleri üreten şirketlere bulunan tarım ilacının kesin miktarını açıklaması için 4 hafta süre verdi.

ARDARDA YASAKLAR

Ayrıca Madya Pradeş, Gujarat, Punjab, Hayrana ve Rajastan eyaletlerinde Coca Cola ile Pepsi devlet kurumlarında ve okullarda satılması yerel hükümetler tarafından yasaklandı. Ülke genelinde ses getiren bu yasaklar üzerine Hindistan hükümeti Sağlık Bakanlığı Coca Cola ile Pepsi’yi analiz etmek üzere özel bir kurum oluşturdu.

‘AYRAN İÇİN’

Hindistan’ın 12 eyaletinden toplanan Coca Cola ile Pepsi örneklerinin analiz sonuçlarında, içeceklerde bulunan tarım ilacı miktarının izin verilen 25 kat fazla çıkması üzerine, ana muhalefet partisi BJP’den Vijay Kumar Malhotra, “Bu şirketler milyonlarca kişinin hayatıyla oynuyor. Bunu görmezden gelmeye devam edemeyiz. Pepsi ve Coca-Cola’nın yasaklanmasının zamanı geldi” demiş, Koalisyon hükümetinin ortağı RJD’den Devendra Singh Yadav da “Bu içecekler zehirli maddeler ihtiva etmelerinin yanı sıra milli mirasımıza da zarar veriyor. Bunları yasak lamalıyız” diyerek, ayran ve süt gibi sağlık için faydalı içeceklere yönelinmesini istemişti.

YENİ DELHİİnsan sağlığına zararlı maddeler

Hindistan’ta Yeni Delhi Çevre Örgütü’nün yaptığı laboratuar analiz sonuçlarına göre, Coca Cola ve Pepsi ürünlerinin, insan sağlığına zararlı olan fosforik asit yanında, zararlı diğer kimyasal maddeleri fazlasıyla içeriyor. Ayrıca iki ürünün de normalin 25 kat üzerinde pestisid (tarım ilacı) içerdiği ortaya çıktı. Hindistan Bilim ve Çevre Merkezi’nin raporunda da, içecekler uzun zaman kullanıldığında, kansere, doğuştan gelen özürlere ve sinir sisteminde tahribata yol açıyor.

kaynak ; Yeni Şafak

Reklamlar

One Response to Coca Cola ve Pepsi 1 milyarlık pazarda çöküyor

  1. gyurtalan dedi ki:

    Evet en iyisi ayran içmek.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: