İsrail intikam alıyor

Hizbullah’ın önceki gün öldürdüğü 12’si asker 15 kişi için misillemede bulunan İsrail yine katliam yaptı. İsrailli yetkililer: BM ateşkes kararı alsa bile durmayız

BEYRUT – BM Güvenlik Konseyi’nden ateşkes çağrısı içeren bir karar tasarısı çıkarılsa dahi bunu dikkate almayacağını ilan eden İsrail yönetimi, Hizbullah’ın önceki günkü füze saldırılarında 12’si asker 15 İsrailliyi öldürmesinin hıncını dün yeni sivilleri vurarak aldı. Dün şafakla birlikte başlatılan misillemelerde Lübnan çapında en az 54 sivil hayatını yitirirken, ölü sayısı üçte biri 13 yaş altında çocuklar olmak üzere en az 1000 olarak açıklandı.

‘Devlet terörü değilse ne?’
Öğleden sonra Beyrut’a Kana ve Kaa’daki sivil katliamların ardından İsrail ordusunun ülkenin güneyindeki sınır köyü Hula’da toplam altı binayı füzelerle vurarak en az 40 kişi öldürdüğü haberi geldi. Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, bu haberi, Beyrut’ta ağırladığı Arap dışişleri bakanlarına gözyaşları içinde “Hula’da korkunç bir katliam oldu, kasıtlı bombardımanda 40’tan fazla şehit verildi. Bu korkunç eylemler devlet terörü değilse devlet terörü nedir?” Ancak daha sonra yerel televizyonlar, yıkılan binaların enkazından 35’i çocuk 65 kadar sivilin sağ çıkarıldığı haberini geçti. Bunun üzerine Sinyora, basın toplantısı düzenleyip, “Hula’da bir kişi hayatını yitirmiş. Binaların 40 kişinin tepesine yıkıldığını sanmışlar. Tanrı’ya şükür ki kurtulmuşlar” sözleriyle açıkladı. Sinyora, “Masum insanları öldürmek için ateş edenlerin gerçek niyetlerinin suç işlemek olduğu ortada” diye de ekledi.

Havadan indirme
Sayda yakınındaki Gaziye kasabasında dün yerle bir edilen üç binadan 14 ceset çıkarken, kent civarındaki köylerde 15 kişinin öldüğü haberi geldi. Savaştan kaçanların ve insani yardım konvoylarının kullandığı Beyrut-Şam yolu defalarca vurulurken, Akşam Beyrut’un güneyine düzenlenen bombardımanda ise en az sekiz kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Baalbek kenti civarındaki köylere düzenlenen saldırılarda da 11 sivil hayatını kaybetti. Daha önce iki köprüsü yıkılan Sur’da Litani Nehri üzerine yapılan geçici köprü havaya uçuruldu. Sur’da altı binanın bombalanması sonucu en az beş kişi ölürken, enkazda kurtarma çalışması yapan sağlık ekibi de hedef olunca bölgeyi terk etti.
Ayrıca Nebatiye’de kamu binaları ve Şii lider Ayetullah Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın bürosu füzelerin hedefi oldu.
İsrail, Sur kentinin güneyindeki Ras el Biyade tepelerine de havadan indirme gerçekleştirdi. 30 kadar komandonun Hizbullah gerillalarıyla sıkı çatışmaya girdiği belirtildi. Hizbullah Hula civarında kurduğu pusuda dört İsrail askerini öldürdüğünü öne sürerken, İsrail ordusu, Bint Cbeyl köyünde üç kaybı olduğunu doğrulayıp, beş gerilla öldürüldüğünü savundu. İsrail’in kuzeyine dün Hizbullah’ın 83 füzesi düşerken, beş kişi hafif yaralandı.

Olmert: Orduya sınır koymadık
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dört haftalık savaş boyunca orduya saldırıları konusunda ‘hiçbir sınır koymadıklarını’ söyledi. İsrailli hükümet ve ordu yetkilileri de BM Güvenlik Konseyi’nden ateşkes kararı çıksa da savaşı sürdüreceklerini vurguladı. Kamu Güvenliği Bakanı Avi Dichter, niyetlerini “Bir ateşkese aldırmaksızın ordu amaca ulaşıncaya dek operasyonlara devam edecek” ifadelerini kullanarak dile getirdi.
(Dış Haberler)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: