Hizbullah dokuz canlı

Savaşın acısını herkes çekiyor: Ortadoğu’da, en büyük acıyı her zaman masum siviller çekiyor. Karşılıklı atılan bombaların son verdiği yaşamlar istatistiklerde birer rakam olarak yerini alırken yakınlarını, evlerini ve geleceklerini kaybedenlere sadece gözyaşı düşüyor. FOTOĞRAF: REUTERS, AP
Kesintisiz bombardımana rağmen Hizbullah’ın ateş gücü yok edilemedi. İki ayrı bölgedeki saldırıda en az 14 İsrail askeri öldü. İsrail ise yine sivilleri hedef aldı.
KİRYAT ŞİMONA – İsrail, olası bir BM ateşkes çağrısına dek Lübnan’a azami zararı vermek için hava saldırılarını yoğunlaştırırken, Hizbullah da savaşın başladığı 12 Temmuz’dan bu yana en büyük darbesini indirdi.
İsrail’in kuzeyine füze yağdıran Hizbullah, Kfar Giladi köyünde yedek askerleri vurdu. 15 dakika süren füze saldırısında, en az 12 yedek asker ölürken, 15 kişi yaralandı. İsrail’in kayıpları 47’ye çıktı.
İsrail ordusu, kayıp verdiğini doğrularken, ölenlerin sayısını açıklamadı. Görgü tanıkları yetkililerin ilk Katyuşalar düştüğünde siren çalarak halkı uyaracak kadar bile zamanı olmadığını anlattı. Ordu radyosu bir füzenin de sinagoğa isabet ettiğini duyurdu. Hayfa’ya da bugüne kadarki en
ağır füze saldırısı düzenlenirken, en az üç kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Kiryat Şimona ve Safed’e atılan füzeler nedeniyle ölen olmadı. Savaşın kızıştığı güneydeki Ayt el Şaab’daki çatışmalarda ise iki İsrailli yedek asker öldü, beşi yedek 21 asker yaralandı.
İsrail ordusu ise, iki askerini kaçıran Hizbullah gerillalarından birini yakaladığını duyurdu. Ordu sözcüsü, “Bir Hizbullah gerillasının sorgusunda, askerlerin kaçırıldığı baskında yer aldığı ortaya çıktı” dedi.

BM konvoyu yine hedef oldu
İsrail uçakları, dün erken saatlerde Bekaa vadisini Beyrut ve ülkenin kuzeyine bağlayan iki yol ile kuzeydeki Akkar’da iki köprüyü vurdu. Saldırılar, Bekaa Vadisi’nin dünyayla bağlantısını keserken, güneydeki Ensar köyü ile Nakura kasabası da hava saldırısına hedef oldu. Ensar’da dört füzeyle vurulan bir evde aynı aileden altı sivil ölürken, beşi yaralandı. Görgü tanıkları, enkaz altındakileri çıkarma çalışmaları sırasında bölgeye bir bomba daha atıldığını anlattı.
Lübnan’daki BM geçici barış gücünün karargâhının olduğu Nakura’ya yönelik bombardımanda ise üç sivil ölürken, üçü Çinli gözlemci toplam dört kişi yaralandı. İsrail ordusu, Sur kentine gıda ve insani yardım malzemesi taşıyan bir BM konvoyunun önündeki bir aracı da hedef aldı. Saldırıda iki sivil öldü. Bekaa Vadisi’nde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne ait dört üssün bombalanması sonucu bir Filistinli militan öldü. Mansuriye’de bir askeri noktaya karşı saldırıda ise bir Lübnan askeri öldüğü, altı askerin de kaybolduğu belirtildi.
Hizbullah, İsrail birliklerini sınırdaki Adaisse köyünden çekilmek zorunda bıraktıklarını, iki İsrail buldozeriyle iki tankı imha ettiklerini, araçların içlerindeki askerlerin öldüğünü duyurdu. (Dış Haberler)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: