İsrailli yazarlardan ateşkes çağrısı

İsrail’in önde gelen üç yazarı yayınladıkları açık mektupla Olmert hükümetini derhal ateşkes ilan etmeye çağırdı.

İsrail’in önde gelen üç yazarı, Ehud Olmert hükümetini derhal ateşkes ilan etmeye çağırdı. David Grossman, A.B. Yehoshua ve Amos Oz adlı yazarlar, İsrail’in yüksek tirajlı Haaretz gazetesinde yayınladıkları açık mektupta, İsrail hükümetine acil ateşkes çağrısı yapmakla birlikte, Hizbullah örgütüne karşı askeri harekata destek verdiler. İsrail ordusunun harekatını meşru bir savunma ve uluslararası hukuka uygun olarak değerlendiren yazarlar, harekatın bu aşamada hedeflerine ulaştığını, her iki taraftan daha fazla kan akmaması için ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirttiler.

3 LÜBNANLI ÖLDÜ

Bu arada, İsrail savaş uçaklarının bugün Güney Lübnan’ın İsrail sınırı yakınındaki Nakura kasabasına düzenlediği saldırıda 3 sivilin öldüğü, birinin de yaralandığı belirtildi. BM’nin Lübnan’daki geçici barış gücü (FINUL) karargahı Nakura’da bulunuyor.

PETA’DAN UYARI

Öte yandan, Amerikan hayvan haklarını koruma örgütü PETA, Lübnan’da hayvanların durumuna ilişkin bildiri dağıttı. Ülkenin güneyinde sahipleriyle kaçamayan hayvanlar için savaşın korkunç sonuçlar yarattığını belirten PETA, bölgenin kedi, köpek, keçi ve koyun leşleriyle dolu olduğunu bildirdi. PETA, vatandaşlar, askerler, polisler ve sivil toplum örgütlerinden, bağlı hayvanların serbest bırakılmasını, bu hayvanlara yiyecek içecek sağlanmasını ve hayvanların mümkünse insanların yanına alınmasını istedi. Bildiride, ancak son çare olarak hayvanların acı çektirilmeden itlaf edilmeleri çağrısı yapıldı. Savaşın hayvanlar için gerçek bir cehennem olduğunu belirten PETA yetkilileri, yolların bombalanmasından ötürü Sur kentinden öteye gidemediklerini, ancak Lübnan askerlerinin acı çeken hayvanlara yardım etme ve köpekleri doyurma sözü verdiklerini bildirdiler.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: