Bu yol Kıyamete götürüyor

Alman devlet televizyonu ARD’nin resmi haber sitesinde yayınlanan bu makale, niçin bu coğrafyamızda kanın durmadığına, ırak’ın işgalinden, pkk’ya, israilin vahşetinden, Amerikanın sınırsız desteğine kadar bir çok meseleye açıklık getiriyor.


Beyrutta bombalar,Hayfada katyuşalar.Hristiyan Evanjelikler , ortadoğudaki savaşı sonun başlangıcı olarak görüyorlar.İsrailde iyi ve kötünün son karşılaşması gerçekleşmeli. Dünyanın beklenildiği üzere batması için İsrail’i destekliyorlar.

Julia Leonhard’dan

Margaret Stratton, 3 haftadır televizyon ekranlarından takip ettiği  ortadoğudan yansıyan görütünler için, acıklı fakat beklenildiği gibi diyor.
Robinson Drive Metodist kilisesinin rahibi, güncel gelişmelerin incilin bir kehaneti olduğunu söylüyor.
Texastaki cemaati barışa inanmaksızın, ortadoğu barışı için dua ediyor.Çünkü muhafazakar evanjelikler kalıcı bir barış için, dünya tarihinin şahit olmadığı kadar kanlı bir savaşın olması gerektiğine inanıyorlar.Yol haritaları onları kıyamete (Armegeddon) doğru götürüyor.

Son kanlı çatışma çoktan başladı

Strattons Cemaati mensupları ve milyonlarca Amerikalı için son kanlı kapışma çoktan başladı.Pew Research Center’in tahminlerine göre tüm Amerikalıların dörtte biri evanjelik ve evanjelikler incilin kelime karşılığı yorumlamasına inanıyorlar ve aynı şekilde iyi ve kötü arasındaki son büyük savaşın israilde gerçekleşmesi gerektiğine iman ediyorlar.

İsrail devletinin kurulması ile beraber evanjeliklerin büyük çoğunluğu incilin kehanetin gerçekleştiğine ve Mesihin geri dönebilmesi için hristiyan olmayan herkesin katledilip, yok edilmesi gerektiğine ve ancak böylece bin yıllık bir barışın başlayabileceğine inanıyorlar.
Güney Lübnandaki İsrail birlikleri  ve Kuzey İsraile düşen İran roketleri bütün bunlar özlemle beklenen sonun müjdecisi.

İsrail son kanlı çatışmanın sahnesi

Bütün bunların gerçekleşmesi için evanjelikler İsrailin doğal sınırlarını koruması (ardı mevud) gerektiğine inanıyorlar.18.000 kişilik cemaatiyle Amerikanın en nufüzlu evanjelik rahiplerinden olan John hagee, İsrail’in tanrı tarafından yaratılan tek millet olduğunu söylüyor, Kudüs bu yüzden sonsuza kadar bölünmemiş başkent olarak kalmalıdır diyor.

En iyi satan kitabı ‘Kudus gerisayım’da (Jerusalem Countdown) korkunç bir son zaman senoryası tasarlamış.Rusya ve müslüman devletler birlikte İsraile karşı saldırıyorlar.Bütün bu karmaşıklıklar ve savaşların ardından hristiyan karşıtı olan Avrupa birliği lideri, ingiliz ve amerikan birliklerine karşı savaşıyor,Mesih geri dönüyor ve yeryüzündeki ebedi krallığını kudüste inşa ediyor.

İsrailin düşmanları için bir kuruş yok.

Hageenin kitabını, şimdiden 600.000 Amerikalı satın aldı.Hagee büyük bölümünün “İsrail İçin Birleşmiş Hristiyanlar Loby grubu”na katılmasını istiyor.Zira böylece evanjelikler politikada daha etkin hale gelebilecekler.Temmuz ortalarında, İsrail ve Lübnan krizi patlak verdiğinde, tüm Amerikan eyaletlerinden 3500 evanjelik mensubu Washingtonda buluştu.“Biz Amerikan yönetimini, İsrailin Hamas ve Hizbollaha karşı sürdürdüğü operasyonu engellememesi hususunda uyarmak istiyoruz.Şuna kesinlikle emin olmak istiyoruz, meclis İsrail’in düşmanlarına bir cent bile vermesin“.Hagee bu konuşmasını 40 milyon amerikalı adına yaptığını söylüyor.

Muhafazakar Evanjelikleri başarı ile temsil eden Cumhuriyetçi Parti,  evanjeliklerin söylediklerinide dinliyor.Hristiyan birliğinin seçkin misafirlerinden biriside Rick santorumdu.Rick kasımda yapılacak kongre seçimlerinde tekrar seçilebilmek için mücadele verecek.Cumhuriyetçi partinin Kongre başkanı Ken Mehlmanda evanjelik oyları alabilmek için şu sloganla yola çıkıyor.

İster Hristiyan, Yahudi yada Müslüman ol,
İster Amerikalı, Japon yada Hindistanlı ol
Kim hürriyeti seviyorsa, Bugün İsrailli olmalı.

2004 yılında yapılan başkanlık ve kongre seçimlerinde evanjelik oylar önemli bir rol oynadı.11 Eyalet seçimlerle beraber, homo evlilikler için referandum yapılıyordu. Tabi bu referandum bir çok kızgın muhafazakar hristiyanı sandıklara doğru yöneltti.Bazı Cumhuriyetçiler, gizlice İsrailin’de aynı şekilde seçmenleri sandıklara doğru hareket ettiren motor görevi yapacağını ümit ediyor olabilirler.Çünkü şu andaki iktidar İsrail dışında, evanjeliklerin beklentilerine cevap verebilecek fazla bir şey yapmadı.

Yüksek bağış temayülü

Seçmen oylarının yanında evanjelikler, mensuplarının yüksek bağış yapma temayülleri kartınıda masaya sürebilirler.’Uluslararası Hristiyan ve Yahudi derneği’ başka bir ifade ile ‘yahudi hristiyan lobisi’  yaklaşık 20 miyon dolar civarında bağış aldı.Başkan ‘Yechiel Eckstein’ bağışların hatırı sayılır bölümünün evanjeliklerden geldiğine inanıyor.

Evanjelik-Yahudi işbirliği ilk bakışta gerçekçi gelmeyebilir.Evanjelik anlayışa göre yahudiler, ancak  hristiyan olurlarsa Armegeddondan sonra yaşayabilirler.Bir çok amerikalı yahudi bu teolojiyi yabancı buluyor.Onun dışındada bu iki gurup arasında dağlar kadar fark var.Konservativ hristiyanlara karşın, amerikan yahudileri genellikle liberal demokratları seçiyorlar.Sadece İsraile destek konusunda iki gurupta aynı cizgide buluşuyorlar.

Önemli olan bakış açısı

Armegeddon Lobisi ilişkilerinde bazıları için önemli olan sadece doğru bakış açısı.İsrail’in Amerikan Konsolosu Daniel Ayolan, İsrail için birleşik Hristiyanların düzenlemiş olduğu yemekli ziyafete katılmıştı.Kendisi İsrail hükümetine verilen bu destekten dolayı son derece memnun gözüküyordu.Yahudilerin inandığı gibi Mesihin dünyaya ilk gelişi mi, yoksa evanjeliklerin inandığı gibi Mesih’in dönüşü mü yaklaştı sorusuna direkt cevap vermeyerek Bırakın mesih gelesiye kadar Hepimiz yahudi miyiz yoksa hepimiz hristiyan mıyız sorusu ile meşgul olup saçlarımı ağırtmak istemem.Eğer Mesih gelirse ona ilk kez mi geldiniz yoksa sadece geri mi döndünüz diye sorarız şeklinde karşılık verdi.

Almancadan Tercüme: Fehim Taştekin
filistin.wordpress.com

http://www.tagesschau.de/aktuell/meldungen/0,1185,OID5782498_TYP6_THE_NAV_REF1_BAB,00.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: