İsrail’in sadece ‘6 dostu’ kaldı

İsrail’in saldırılarından sonra 263 üyeli İsrail Dostluk Grubu istifa erozyonu yaşadı. AK Parti ve CHP’liler topluca çekildi. Grupta istifa etmeyen sadece altı kişi kaldı.

Yusuf Sahici‘nin haberi

AK Parti ile CHP arasında yaşanan grup başkanlığı çekişmesi nedeniyle ‘yoğun’ ilgi gören ve kısa zamanda 263 üyeye ulaşan İsrail Dostluk Grubu, İsrail’in Filistin ve Lübnan saldırılarından sonra yaprak dökümü yaşamaya başladı. Birer birer başlayan istifa dalgası CHP ve AK Parti Grup Yönetimlerinin yaptığı açıklamalarla toplu çekilmeye dönüşürken, bazı vekiller ise istifa etmeyeceklerini açıkladı.

Dostluk Grubu’nun başkanı AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, dostluk grubu üyeliğinden istifa etmeyi düşünmediğini belirterek, üyeliğin bireysel bir tercih olduğunu ifade etti. Kirişçi, istifaları değerlendirirken “Arkadaşlarımız gruba üye olurken nasıl bireysel olarak karar vermişlerse, yine kendi vicdanları ve kamuoyu baskısı ile veya her ikisini birden düşünerek bir karar vermiş olabilirler” dedi. Kendisinin istifayı neden düşünmediğinin sorulması üzerine Kirişçi, “Dostluk grubunun özellikle bu aşamada gerekli olduğunu düşünüyorum. Özellikle İsrail’in yapmış oldukları yanlış uygulamalar ve katilam ve dram yaratan görüntüler için dostluk grubunun görevini sürdürmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Öte yandan grup yönetimindeki AK Partili Cengiz Kaptanoğlu ve Mehmet Çiçek de gruptan ayrılmayanlar arasında.

İSRAİL KENDİNİ SAVUNUYOR

CHP Grup Başkanvekil Haluk Koç’un “CHP’li tüm dostluk grubu üyeleri istifa edecek” açıklaması üzerine 75 CHP’li gruptan ayrılırken, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, ‘İsrail, kendi topraklarına atılan bombaların hesabını soruyor’ diyen Nuri Çilingir ve Yakup Kepenek İsrail Dostluk Grubu’ndan istifa etmedi.

“İsrail kendini savunuyor. Üç çocuk öldü diye politika oluşturulmaz” sözleri ile büyük tepki toplayan CHP Manisa Milletvekili Nuri Çilingir, kendisine parti yönetiminden bir uyarı gelmediğini söyledi. Çilingir, “Uyarı gelmesi de anlamsız olur. Çünkü, terörist Hizbullah’ın peşinden gidilir mi? İsrail kendini savunuyor, çünkü o bir devlet” diye konuştu. Ankara milletvekili Kepenek ise Dostluk Grubu’ndaki milletvekillerinin İsrail milletvekilleriyle görüşmesini ve öncelikle ateşkesin sağlanması gerektiğini savundu. Kepenek, “Sivillerin, özellikle de çocukların ve kadınların öldürülmesinin önlenmesi için etkili ve yoğun bir çaba harcanması gerektiği kanısındayım. Üyelikten istifadan önce yapılması gereken barış için çalışmaktır” dedi.

263’in sırrı başkanlık yarışı

AK Parti grubundan dün yapılan açıklamada İsrail Dostluk Grubu’nun 263 üyesi gibi yüksek olmasının, diğerleri gibi ‘özel bir dostluk arayışından’ kaynaklanmadığı vurgulandı. Açıklamada, “Grubun başkanlığı için yapılan yarıştan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bazı milletvekillerinin, üye olduklarını dahi hatırlamamaları doğaldır” denildi.

(Yeni Şafak)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: