Etnik temizlik itirafı

Saldırının ölümcüllüğü İsrail’e saldırma planı olan her ulusun belleğine yazılacak’ diyen Olmert’e göre 1 milyon kişinin yollara düşmesi de başarı: Hizbullah’ın güç kaynağı nüfus yerinden edildi

LONDRA – İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Times gazetesi, BBC ve Sky televizyonları, AP ve Reuters ajanslarına bir dizi demeç vererek, Lübnan’a İsrail ordusunun işini görecek bir çokuluslu güç konuşlandırılmasının ‘reklam’ını yaptı. Hizbullah’ı destekleyen Şii nüfusu ‘terörist’ diye niteleyip Lübnan’ın güneyinde etnik temizlik yaptıklarını itiraf eden Olmert, ölüm ve yıkım yoluyla tüm Ortadoğu’ya gözdağı verdiklerini açıkça dile getirdi: Onlar Hizbullah halkıdır, onlar teröristtir.

‘Uluslararası güce yol açıyoruz’
Lübnan’ın güneyine muharebe birliklerinden oluşan çok kuvvetli bir uluslararası güç konuşlanıncaya dek saldırmayı sürdüreceklerini tekrarlayan İsrail Başbakanı, bu gücün 15 bin askerden oluşması ve BM’den 1559 sayılı karar uyarınca Hizbullah’ı silahsızlandırma yetkisi alması gerektiğini söyledi. “Giderek daha derine ilerleyip Hizbullah’ı söküp atarak, bölgeyi uluslararası güç için açmaya çalışıyoruz. Onlar gelinceye dek Hizbullah’ın yeniden yapılanma fırsatı bulacağı bir boşluk oluşmamalı” diyen Olmert, Hizbullah’ın altyapısını tamamen çökertip 700 komuta merkezini imha ettiklerini anlatırken, “Lübnan’da Hizbullah’ın güç kaynağı olan nüfusun tamamı yerinden edildi” ifadesini kullandı.

‘İsrail’e güç mü, çok esprilisiniz!’
İsrail Başbakanı, “Hizbullah’ın saldırısına uğrarsa uluslararası güç ne yapacak? Bunu onlar söylemeli. Ben sadece güçle işbirliği yapacağımızı söyleyebilirim” dedi. Güce katkı yapmasını umduğu ülkeleri, Fransa, Britanya, İtalya, Avustralya ve Türkiye olarak sayan Olmert, Arap ve Müslüman ülkelerin katkısının önemiyle ilgili soruyu “Çok önemli. Türk askerlerini görmekten mutluluk duyarım. Türk ordusu ve hükümetine çok saygımız var” diye yanıtladı. Times’ın ‘Öyleyse tüm eski sömürgeci güçleriniz geri gelecek’ dokundurmasını “İsrail’e değil, Lübnan’a” diye karşılayan Olmert, ‘Gücü sınırın her iki tarafına da konuşlandırsak’ sözüne, “Çok espritüelsiniz. Bunu ciddiye almıyorum” yanıtını verdi.

‘Avrupa da Kosova’yı vurmuştu’
İsrail Başbakanı, Hizbullah’ın halkına saldırılarını ‘ortalama Britanya vatandaşına en basit yoldan’ şöyle anlattı: “Bir terör örgütü kafalarına roket atıyor diye Manchester, Liverpool ve diğer kentlerde 7 milyon Britanyalının 22 gün sığınaklarda yaşadığını hayal edebiliyor musunuz? Böyle vahşi bir saldırıya İsrail kadar yumuşak tepki veren başka bir ülke biliyor musunuz? Tarih bilgim, hiçbir Avrupa ülkesinin İsrail kadar itidalli tepki vermeyeceğini söylüyor. Avrupa güçleri 10 yıl önce Kosova’da tam da ne yapmıştı? Kosova’da ne kadar masum sivil öldürülmüştü? Bu benzetmeler bitmez, ne diyordum ben?”

‘Kolektif hafızaya kazıyacağız’
İsrail Başbakanı, Lübnan’da can kayıplarının neredeyse tamamının sivil olmasını şöyle değerlendirdi: “Kimin masum olup kimin olmadığını nereden biliyorsunuz? Beyrut ve Lübnan’ın Hıristiyan bölgelerine hiç saldırmadık. Öldürülenlerin üniforma giymemesi masum siviller oldukları anlamına gelmez. Onlar Hizbullah halkıdır, onlar teröristtir. Bizim ordumuzdaki gibi üniforma giyen terörist hiç gördünüz mü, hayır.” Saldırının ölümcüllüğünü, “Verdiğimiz tepkinin şekli, sadece Lübnan halkının değil, İsrail’e füzeyle saldırma planı olan her ulusun kolektif hafızasına kazınacak. Tepkimizin çok çok çok acı verici olacağını bilecekler. Hizbullah, Suriye ve İran, ‘İsrail’e füze atmaya değer mi’ diye beş kez düşünecek” sözleriyle gerekçelendiren Olmert, Gazze Şeridi için de “İsrail’in tepkisinin tadına yeterince vardıklarını sanmıyorum, en iyisi onlara sorun” ifadelerini kullandı.

‘Şebaa müzakere edilmez’
İsrail’in Batı Şeria’nın büyük kısmını ilhak edip sınırlarını 2010’a dek tek yanlı belirleme planıyla ilgili “Sergiledimiz güçle doğacak yeni düzen, Filistinlilerden ayrılma için ortam sağlayacak. Ortadoğu’nun tüm halkları için daha fazla güvenlik, daha iyi fırsatlar sağlayacak yeni yaşam gerçekliğini yaratacağız” diyen Olmert, Lübnan hükümetinin barış planında yer alan işgal altındaki Şebaa çiftliklerinin statüsünün müzakeresini de reddetti.
Lübnan hükümetinin dünkü resmi açıklamasına göre, 12 Temmuz’da başlayan İsrail saldırısında üçte biri 12 yaş altında 900’den fazla Lübnanlı öldü, 3 bini yaralandı. Saldırılar yüzünden yerinden olan Lübnanlıların sayısı 1 milyonu bulurken, bunların yüzde 45’ini de çocuklar oluşturuyor. (Dış Haberler)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: