Hizbullah İsrail’e füze yağdırıyor

İsrail’e 300 füze fırlatan Hizbullah, 4 İsrail tankını tahrip etti.

Lübnanlı güvenlik yetkilileri, Hizbullah gerillalarının İsrail’e bugün 300’den fazla füze fırlattığını açıkladı. Güvenlik kaynakları, Hizbullah’ın füze saldırılarını gün doğumundan itibaren başlattıklarını, İsrail topraklarına 300’den fazla füze saldırısı düzenlediğini kaydetti. Hizbullah’ın atığı bir füzenin, Lübnan sınırından yaklaşık 70 kilometre içerideki Beyt Şean’a isabet ettiği ve bunun şimdiye kadar füze atılan en uzak mesafe olduğu bildirilmişti.

Bu arada, Hizbullah, İsrail askerlerinin saldırı düzenlediği Baalbek’teki hastanenin, birkaç gün önce tamamen boşaltıldığını bildirdi. Hizbullah sözcüsü, İsrail askerlerinin birkaç gün önce El Hikme hastanesi yakınlarına helikopterle inme girişiminde bulunduklarını, bunun üzerine hastanedeki tüm hastaların ve çalışanların nakledildiğini söyledi. İsrail ordusu, dün gece Baalbek dışında, Hizbullah’ın idaresindeki boşaltılmış El Hikme hastanesi yakınına indirilen komandoların, 5 Hizbullah üyesini yakalayarak İsrail’e götürdüğünü iddia etmişti. Hizbullah ise İsrail’in asker indirmede başarısız olduğunu belirtti.

Hayber 1 füzesi

Hizbullah gerillalarının İsrail topraklarına düzenledikleri füze saldırılarında ilk kez sınırdan 70 kilometre uzağa düşen füzenin Hayber 1 olduğu bildirildi. Hizbullah gerillaları, İsrail’in İran yapımı olduğunu söylediği Hayber 1 füzesinin, Lübnan sınırının yaklaşık 70 kilometre güneyindeki Beyt Şean yakınına düştüğünü bildirdi.  İsrail, saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişinin yaralandığını açıkladı. 

Bu arada görgü tanıkları, ilk defa bir Hizbullah füzesinin Beyt Şean yakınındaki Batı Şeria’yı vurduğunu ve Fakua ile Calbun köyleri arasına düştüğünü belirttiler. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Hizbullah 4 tank tahrip etti

Hizbullah gerillalarıyla binlerce İsrail askerinin, Lübnan’ın güneyinde 5 cephede çatıştıkları bildirildi. Lübnanlı güvenlik kaynakları, İsrail’in topçu ateşinin sınır köylerini vurduğu ve tanklı birliklerin Hizbullah’ın denetimindeki bölgelere yaklaştığını, Hizbullah’ın saldırılara havan, tank-savar füzeleri ve makineli tüfeklerle karşılık verdiğini söyledi. Hizbullah, çatışmada 4 İsrail tankı ve bir buldozerinin tahrip edildiğini belirtirken, İsrail ordusu konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

Kaynak ; Dünya Bülteni

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: