Yahudi Dininin Tören ve Gelenekleri Hakkında Bilgiler

*Bar-mitzwa töreni: Bir erkek çocuğun buluğ çağına ermesi dolayısıyla yapılır. Çocuğun Tanrı’nın emirlerini yerine getirecek yaşa geldiğini bildirme anlamı taşıyan bu tören sinagogda gerçekleştirilir.

*Bat-mitzwa: Bar-mitzwa’nın kız çocuklar için yapılanıdır. Bat-mitzwa dinsel olarak zorunlu değildir.

*Talit: Dini törenlerde okunan dua.

*Sünnet töreni: Yahudilerde erkek çocuklar doğumlarının yedinci günlerinde sünnet edilirler. Sünnet töreni sinagogda dinsel bir ritüel eşliğinde gerçekleştirilir. Çocukları sünnet edilen aileler de ekonomik durumlarına göre bir ziyafet verirler.

*Roşhaşana: Yahudi yılının başlangıcı (yılbaşı) töreni.

*Yomkippur: Yahudi yılının yılbaşının ertesi haftası gelen bu gün “Büyük Keffaret Günü” anlamına gelir. Yomkippur yahudilerde en önemli dinsel gündür. Bu günde insanlar bir gün önce akşam altıdan itibaren ertesi akşama kadar yemek yemeyerek oruç tutarlar. Bu tek günlük oruçla ve dualarla Tanrı’dan af dilenir. Bütün gün sinagoga gidilerek dua edilir.

*Pesah Tiyatrl: Hamursuz bayramı demektir. Bir paskalya günü olarak kutlanır. Yahudi inancına göre yahudiler Mısır’daki esaretten kurtulmak için kaçarlarken yanlarına ekmek mayası almayı unutmuşlardır. İşte bunun anısına “hamursuz bayramı”nda mayasız ekmek pişirilip yenir.

*Yahudilerde pırasa köftesi kutsal yaygın bir şekilde yenen bir yemektir. Bu yemek bütün dinsel günlerde pişirilip yenir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: