Şalom’un Türkiye Ziyareti

Geçtiğimiz hafta içinde Türkiye’de gerçekleşen en önemli gelişmelerden biri İsrail Dışişleri bakanı Silvan Şalom’un Türkiye’ye yaptığı ziyaret oldu. Aynı günlerde Türkiye Dışişleri bakanı Abdullah Gül, Suriye’ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi kararlaştırmıştı. Ancak Irak’ın Kerkük ve Musul şehirlerinde yaşanan olaylardan dolayı ziyaretin iptal edildiği açıklandı. Ne var ki Türkiye’nin zikredilen şehirlerde yaşanan gelişmelerle ilgili herhangi bir aktif faaliyeti olmadı. Dolayısıyla Abdullah Gül’ün Suriye ziyaretinin buralardaki olaylar sebebiyle iptal edilmiş olması zayıf bir ihtimaldi. Ayrıca Abdullah Gül’ün Suriye ziyaretini gerçekleştirmesi Türkiye’nin Kerkük ve Musul’da yaşanan gelişmelerle yakından ilgilenmesini engellemeyecekti. Fakat, İsrail Dışişleri bakanı Silvan Şalom’un Türkiye ziyaretini tam da o günlerde gerçekleştirmesi Gül’ün Suriye ziyaretinin iptal edilmesinin arkasında duran sebebin bu olduğunu ortaya çıkaran gelişme oldu.

Malum olduğu üzere İsrail işgal devleti ABD’nin kanatları arasına sığınmış ve onun her başarısından kendi hesabına pay çıkaran dolayısıyla tüm diplomatik ataklarında bu paylarını değerlendiren bir devlettir. Amerikan işgal güçlerinin Bağdat’ı sürpriz bir şekilde ele geçirmeleri ve böylece Irak’ın tamamına yakın bir bölümünü kontrol altına almaları siyonist işgalcilerin de diplomatik ataklarına zemin hazırladı. Çünkü şimdi ABD’nin Irak’la ilgili “yeniden yapılandırma” planlarında pastadan pay almaya çalışan ülkelerin İsrail işgal devletiyle irtibatı kuvvetlendirme ihtiyacı duyacakları tahmin ediliyor. Siyonist işgalciler de bunu biliyor ve hatta diplomatik ataklarında bu konuda telkinler bile yapıyorlar. Siyonistlerin bu konudaki tavırları sadece gizli görüşmelerine değil açıktan yaptıkları resmi açıklamalarına bile yansıyor. İşte Türkiye’nin İsrail Dışişleri bakanı Silvan Şalom’un ziyaretine bu derece önem vermesinin ve Türkiye Dışişleri bakanının onu karşılamak için Suriye ziyaretini iptal etmesinin arkasında da bu gerçek yatıyor.

ABD’nin Irak’ı işgal etmesinden dolayı kendi lehine olduğunu düşündüğü havayı değerlendirmek için önemli bir diplomatik atak gerçekleştirmeyi başardığını düşünen İsrail Dışişleri bakanı Türkiye’ye ayağını basar basmaz Suriye’ye karşı horozlanmaya başladı. Havaalanında düzenlediği ilk basın toplantısında Suriye’nin birçok terör örgütüne ev sahipliği yaptığını, birçok terör örgütünün merkezinin orada olduğunu iddia etti. Belli ki bu ziyaretin arka planında birtakım fitne hesapları ve Suriye’yi köşeye sıkıştırma çabaları da vardı. Şalom daha sonra, Türkiye Dışişleri bakanı Abdullah Gül’le birlikte gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında da Suriye’nin teröre destek verdiğini iddia etti. Şalom’un Türkiye’de yaptığı açıklamalar ABD’nin Irak’tan sonra yönünü Suriye’ye çevirmesinin tamamen İsrail işgal devletinin talep ve planlarıyla ilgili olduğunu da gözler önüne seriyordu. Zaten Amerika’nın Suriye’ye yönelik baskılarının gerekçelerinde İsrail işgal devletini yakından ilgilendiren hususların birinci sırada yer aldığı, diğer gerekçelerin ise tamamen göstermelik ve senaryo icabı olduğu bilinmektedir.

İsrail Dışişleri bakanı Silvan Şalom’u Türkiye’de başbakan Recep Tayyib Erdoğan ve cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer de kabul etti. Böylece Irak’a yönelik insanlık dışı operasyonun gölgesinde, Filistin topraklarında mazlum ve mağdur insanlara yönelik şiddeti ve zulmü iyice artıran İsrail işgal devleti Bağdat’ın işgali sonrasında oluşan havayı iyi değerlendirerek diplomatik atağından, görüşmeler ve köprüleri sağlamlaştırma açısından istediği sonucu elde etmiş oldu.

Şalom’un Türkiye ziyaretinin önemli bir boyutunu Irak’ın yeniden yapılandırılması başlığı altında verilecek ihalelerdeki “komisyonculuk” işinin oluşturduğu tahmin ediliyor. Bilindiği üzere Amerika, Irak’ı işgal ettiğinden bütün çeşmelerin de başını tuttu. Dolayısıyla şimdi Irak’ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili projelerde ve bu ülkenin başta petrol olmak üzere muhtelif ihraç ürünlerinin değerlendirilmesinde pastadan pay almaya çalışan ülkeler Amerika’yı razı etme ihtiyacı duyuyorlar. İsrail işgal devleti ise Amerika’yı razı etmenin kendisini razı etmeye bağlı olduğunu ilan ederek İslam aleminin varlıklarının yine İslam alemine satılmasından büyük çıkarlar, paylar, komisyonlar elde etmeye çalışıyor. Bu payların alınması belki doğrudan Irak’taki ihalelerden komisyon alınması şeklinde olmayabilir, ama Türkiye’nin köşede bucakta kalmış tanklarını, helikopterlerini veya benzeri askeri araçlarını yüksek fiyatlarla modernize etme ihaleleriyle gerçekleşebilir.

Silvan Şalom’un gerçekleştirdiği ziyaret aynı zamanda, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra İsrail işgal devletinden Türkiye’ye gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret özelliğini taşıyor. Bu açıdan da Şalom’un ziyareti önemli bir diplomatik atak sayılıyor. Böyle bir atak için Bağdat’ın işgal edilmesiyle birlikte oluşan havayı değerlendirmesi işgalci siyonistlerin fırsatçılıklarını ortaya koyması açısından dikkat çekici.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: