Karadavi: “Hizbullah’ı Desteklemek Farzdır”

İslam dünyasının önde gelen mücadeleci Ehl-i Sünnet âlimlerinden Yusuf el-Karadâvî Lübnan’daki direnişin İslam fıkhına göre cihad olup Filistin’le birlikte yeryüzündeki en onurlu direnişlerinden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca Şia’nın da İslam ümmetinin bir parçası olduğunu belirten Karadâvî “Düşman İsrail’e karşı bu direnişe destek vermek her Müslümana farzdır” dedi.

Karadâvi açıklamasında direnişi eleştiren arap yöneticilerini ve devlet başkanlarını şiddetle kınadı.  

Karadâvî gerek Lübnan’daki ve gerekse Filistin’deki direnişin onurlu bir direniş olduğunu ve Lübnan’daki direnişte ağırlıklı rolün Şiilere ait olmasının bu direnişe zarar vermememesi gerektiğini, zira Şiânın da Kelime-i Tevhid başta olmak üzere İslam’ın ana esaslarında ehl-i sünnetle aynı inancı paylaşması hasebiyle İslam ümmetinin bir parçası olduğunun altını çizdi.

Karadâvî sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer taraftan Irak Şiasının yanlış yolda ve mezhep taassubu içinde olduklarını görüyoruz. Irak Şiasını Ehl-i Sünnet kardeşlerine karşı olan öfkelerinden sıyrılarak hep birlikte Amerikan emperyalizme karşı direnmeye çağırıyoruz. Aksi taktirde büyük oranda Irak Şiasının sebep olduğu kardeş kavgasından kârlı çıkan taraf Amerikan emperyalizmi ve siyonizm olacaktır.”

Karadâvî “Şimdi bize düşen iki esiri için koca bir ülkeyi yakıp yıkan İsrail zorbalığına karşı Lübnan savunmamıza destek olmak ve duyarsız Arap liderlerini harekete geçirmek için elimizden geleni yapmaktır” dedi.

Arap liderleri korkaklık gösteriyor

Arap halklarının konumuna da değinen Karadâvî eğer Müslüman halklara cihad özgürlüğü yolu açılmış olsa işgal altındaki bütün yeryüzü topraklarını kurtarabileceklerini vurguladı. Karadâvî Arap liderlerinin korkak tutumunu da eleştirerek onları Moğol istilası döneminde korkaklıkları sebebiyle beyaz bayrak çeken o günkü Arap liderlerine benzetti.

Arap liderlerden İsrail ve Amerika ile ilişkilerini kesmelerini isteyen Karadâvî Amerika’yı yenilmez ve sorgulanamaz bir güç olarak görmenin yanlış olduğunu belirtti ve Arap liderlerin Hamas, Aksa şehidleri, Nâsır Salâhuddîn livâlarını ve Lübnan’daki Hizbullah’ın düşman İsrail güçlerine karşı olan direnişlerini tanımaları ve desteklemeleri çağrısında bulundu.

Er ya da geç zafer Müslümanlarındır

Kısa vadede olmasa bile uzun vadede Müslümanların zafere ulaşacağını ifade eden Karadâvî, İslâm ümmetinin 1.5 milyar nüfusu, yer altı ve yerüstü zenginlikleri, petrolden oluşan iktisâdî gücü ve binlerce yıllık medeniyet birikimiyle 200 yılı aşmayan Amerika uygarlığına galip geleceğini söyledi.

Amerika ve Siyonistlerin batıl üzere kurulduğunu ama İslam ümmetinin hak üzere kurulduğunu belirten Karadâvî bâtılın hakka hiçbir zaman galip gelemeyeceğini açıkladı. Halihazırda ümmetin yaşadığı bu çetin zorlukların aşılacağını ve bunun en büyük şahidinin tarih olduğunu, zira İslam ülkesini işgal ederek dilediğini yapan Moğolların sonuçta hezimete uğradıklarını vurguladı. 
cecen.org

Reklamlar

One Response to Karadavi: “Hizbullah’ı Desteklemek Farzdır”

 1. Yahya Baştürk dedi ki:

  KARDAVİ DEMİŞKİ;

  Karadâvî gerek Lübnan’daki ve gerekse Filistin’deki direnişin onurlu bir direniş olduğunu ve Lübnan’daki direnişte ağırlıklı rolün Şiilere ait olmasının bu direnişe zarar vermememesi gerektiğini, zira Şiânın da Kelime-i Tevhid başta olmak üzere İslam’ın ana esaslarında ehl-i sünnetle aynı inancı paylaşması hasebiyle İslam ümmetinin bir parçası olduğunun altını çizdi.

  SORARIM SİZE;

  ASHAB-I KİRAM’A SÖVEN, İMAMLARIMIZ MASUMDUR DİYEN, EŞLER ARASI LİVATAYI HELAL KABUL EDEN, MUTAYI HELAL KABUL EDEN BİR ŞİA İLE VAHDET NESIL OLUR?

  http://aldananlar.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: