İsrail’le İkinci Anlaşma

Türkiye ile İsrail arasında geçmiş hükümet döneminde imzalanmış olan askeri işbirliği anlaşmasına ek olarak geçtiğimiz günlerde bir de “Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Anlaşmanın Türkiye’deki 54 adet F-4 uçağının İsrail’in IAI firması tarafından modernize edilmesine imkân sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiş bir çerçeve anlaşması olduğu bildirildi. Söz konusu 54 adet F-4 uçağının Phantom 2000 standardında modernize ihalesinin İsrail’e verilmesi eski hükümet döneminde kararlaştırılmıştı. Ancak projenin hayatiyete geçirilmesi için Türkiye İsrail arasında “Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması” imzalanması bekleniyordu. Bununla birlikte anlaşma sadece söz konusu 54 adet uçağın modernize edilmesi olayına münhasır da değil. Bir çerçeve anlaşması niteliği taşıdığından daha başka projelerin İsrail’e ihale edilmesine de imkân sağlayacak nitelik taşıyor. Ayrıca Türkiye Dışişleri bakanlığı adına açıklama yapan bazı yetkililerin anlaşmanın içi boş bir anlaşma olduğu içinin daha sonra doldurulacağı yolunda açıklamalar yapmaları şüpheleri daha da artırdı. Anlaşmanın “içi boş” olarak olması durumunda içinin ne ile doldurulacağı konusunda tereddütler uyandırıyor. Bu yönüyle içi boş bir anlaşma içi dolu bir anlaşmadan daha büyük bir tehlike arz ediyor.

Türkiye’deki İslâmi kesim Refah Partisi’nin iktidara gelmesiyle Türkiye İsrail askeri işbirliği anlaşmasının ilga edilmesini beklerken bu alanda ikinci bir anlaşmanın imzalanması karşısında büyük bir ümit kırıklığına uğradı. Bu yüzden İslâmi kesim anlaşmaya şiddetli tepki gösterdi.

RP milletvekilleri anlaşma hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçınıyor ve kendilerinin anlaşmanın mahiyeti hakkında herhangi bir bilgilerinin olmadığını ileri sürüyorlar. Ancak RP milletvekillerinin açıklama yapmaktan kaçınmalarının yoğun tepkiler karşısındaki sorumluluğu üzerlerinden atma amacına yönelik olduğu söyleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: