Filistin Hakkında Yanılgılar

Doğru teşhis ancak doğru bilgiyle mümkün olabilir. Ne yazık ki İslâm ümmeti izzet ve onurunu temsil eden otoritesinden mahrum bırakıldıktan sonra sadece coğrafyası ve siyasi mekanizması değil tarihi de başkalarının tahakkümü altına sokulmuştur. Bu tahakküm sebebiyle Müslümanlar birbirlerinden uzaklaştırılmış, kendi geçmişleriyle ilgili olarak birbirlerine karşı haksız suçlamalarda bulunmaya başlamışlardır. Böyle birbirlerini mahkûm etme yarışına girmeleri ise kendilerine en büyük zulmü yapan emperyalistlerin, işgalcilerin ve saldırganların aradan sıyrılıp çıkmasına sebep olmuştur.
Ne yazık ki Filistin halkı sadece topraklarının işgal edilmesi suretiyle değil tarihinin, geçmişinin, değerlerinin çarpıtılması suretiyle de haksızlığa uğratılmıştır. Bugün hâlâ Türkiye’de birçokları Filistin davasına, kutsal Kudüs ve Mescidi Aksa davasına mesafeli durmalarına gerekçe olarak Filistinlilerin kendi yurtlarını kendi elleriyle sattıkları iddiasını gösterirler. Bazılarının gerekçeleri ise Filistin halkının Osmanlıya ihanet ettiği iddiasıdır. Birçokları Filistin’de yaşanan gerçeklere bigane kalmakta kendilerini haklı gösterebilmek için bu iki iddianın her ikisinden birden yararlanırlar. Bazıları Filistin’de yaşanan şartlardan habersiz oldukları halde oradaki mücadele tarzlarını sorgular, zulüm ve haksızlık edenleri değil bu zulme karşı direnişi, haklı mücadeleyi seçmelerinden dolayı Filistinlileri suçlarlar. “İntihar saldırıları” isimlendirmesi ister istemez birçoklarının zihinlerinde soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştır. “Siviller öldürülüyor” iddiası da Filistin halkının haklı mücadelesini haksız gibi göstermenin bir başka aracı olarak kullanılmaktadır.

Aslında meseleyi biraz daha dar çerçevede tahlil ettiğiniz zaman birçoklarının Filistin’i coğrafi yönden tarif etmekte bile zorluk çektiğini görürsünüz. Çünkü işgal olayı ve işgali meşru bir hâkimiyet olarak gösterme amacına yönelik yoğun medyatik faaliyet İslâmî duyarlılık sahibi insanlarımızın bile Filistin’e bakışlarını kendi inanç ve anlayışlarına göre değil de başkalarının sunduğu pencerelere göre ayarlamalarına sebep olmuştur.

İnanıyoruz ki bütün bu konular ve bunların yanı sıra daha birçok mesele zihinlerinizi kurcalıyordur. Birçoklarınız bu sorulara kendilerini rahatlatacak kadar net ve tarihi gerçeklere dayanan cevaplar bulmakta zorlanmaktan dolayı sıkıntı çekiyorsunuzdur.

Biz de değişik vesilelerle karşımıza çıkan sorularda bu sıkıntıları müşahede ettik. Şahsımıza iletilen sorulara sözlü cevaplar vermeye çalıştık. Ama insanlarımızın ellerine, zikrettiğimiz konularla ve benzer meselelerle ilgili özlü ama ikna edici cevaplar sunacak küçük çaplı bir kaynak vermenin daha yararlı olacağını düşündük. İşte bu düşünceden yola çıkarak derlediğimiz bilgileri “Filistin Hakkında Yanılgılar” adıyla bir küçük kitaba sığdırdık. Bu kitabımız Allah’ın izniyle basılıp piyasaya çıkarıldı.
İrtibat:
Adres: S Caddesi No: 33/A Cebeci Mah. Sultan Çiftliği G.Osmanpaşa – İstanbul
Tel.: 0212 6673969 GSM: 0555 3515570
e-mail: kemal@vahdet.com.tr
Temin etmek için:
Perakende satış fiyatı: 5 YTL
Toptan (en az 15 adet) % 40 indirimli
Perakende alımlarda gönderme masrafları alıcıya, toptan alımlarda yayınevine aittir

İstediğiniz sayıda kitabın ücretini:
# Ahmet Varol’un 114579 nolu P. Ç. hesabına yatırıp dekontun bir kopyasını kemal@vahdet.com.tr adresine gönderin ve kitapların gönderileceği adresi bu e-mail’e bildirin.

Veya
# Ahmet Varol’un Yapı Kredi Üsküdar şubesindeki 0220918 nolu hesabına havale edip avarol@vahdet.com.tr adresine bilgi verin. Bu havale işlemini herhangi bir banka hesabınız üzerinden Internet kanalıyla kolayca yapabilirsiniz.

Filistinli hem silahların, füzelerin hem de iftiraların hedefi oldu. Aslında her ikisi de aynı merkezden ateşlendi. Ama insanlar tarihi çarpıtarak, gerçekleri ters yüz ederek iftira kampanyası yürütenlerin kimler olduğunu tam kestiremeden Filistinlileri hedef alan antipropagandadan etkilendi ve bunu Filistin davasına bigane kalmanın, orada icra edilen vahşete göz yummanın gerekçesi olarak kullandılar. Hatta birçokları daha ileri giderek “yaptıklarının cezasını çekiyorlar” dediler. Bunu söyleyenlere, neye dayandıklarını sorsanız size verecekleri bir cevaplarının olmadığını görürsünüz. Oysa tutarlı bir bilgiye sahip olmaksızın mazlum ve mağdur bir halkı mahkûm etmektense bilgilenip de konuşmak insan ahlâk ve haysiyetine daha uygundur.
# Filistin neresidir?
# Filistinliler Osmanlı’ya ihanet ettiler mi?
# Yahudi göçmenlere kimler toprak sattı ve Filistin direnişinin bu konudaki tutumu ne oldu?
# Filistinliler şehadet eylemlerine neden ihtiyaç duyuyorlar ve bunlar birer “intihar saldırısı” mıdır?
# Neden “siviller” öldürülüyor ve siviller kimlerdir?
# HAMAS’ın kökü nereye dayanıyor?
# Ve kafanızı kurcaladığını tahmin ettiğimiz daha birçok konu

Bütün bu konularda zihinlerinizi bulandıran sorulara cevap arıyorsanız M. Ahmet Varol’un hazırlamış olduğu “Filistin Hakkında Yanılgılar” adlı yeni kitabını okuyun.

Unutmayalım ki konuştuklarımızın da bir hesabı olacaktır. Öyleyse bilmeden değil bilerek konuşalım. Bilelim tenkidimizi de ona göre yapalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: