“Bir Dost Ülke!”

Makyavelist devlet felsefesinde değer yargılarından çok devlet çıkarları önemlidir. Dolayısıyla bir ülkenin dost olması için insan haklarına ve hukuka saygılı olması o kadar önemli değildir. “Dost” olup olamayacağına karar verilirken, sicilinde Sabra ve Şatilla katliamı, Kana katliamı, el-Halil katliamı, paralı ajanlara işlettirilen binlerce cinayet vs. gibi suçların olup olmamasına bakılmaz. Senin hava sahanı kullanarak yetiştireceği pilotların yarın nerede ne gibi katliamlar gerçekleştireceklerinin sorgulaması da yapılmaz. Eğer devlet çıkarı elli yıllık tarihine altı büyük savaşı sığdırabilmiş, dört milyon insanı zorla yurdundan çıkarmış, binlerce insanın evini başına yıkmış, dünya nüfusunun beşte birini oluşturan bir ümmetin kutsal değerlerine saldırmış ve sayılması mümkün olmayan daha nice suçlar işlemiş bir devletle dost olmayı gerektiriyorsa o devlet “dost”tur. Bunun adını şimdi “reel-politik” koymuşlar. Yani “gerçekçi siyaset (!)”… Makyavelizm ve pragmatizm zihinlerde çok iyi bir çağrışım yapmadığından böyle bir isim değişikliğine ihtiyaç duyulmuş. Ancak içerik değişmedikten sonra ismin değişmesi bir şey değiştirmiyor.

Aslında bir şeyin “gerçek” olmasından önce “hak” olması önemlidir. Örneğin bugün Doğu Türkistan’ın Çin hâkimiyeti altında olduğu bir gerçektir. Ama “hak” mıdır? Siyaset alanında da birtakım çıkar hesaplarını öne alarak haklıya haksız haksıza haklı demektense her zaman haklıdan yana olmak gerekmez mi? Bu iç siyaset için de geçerlidir dış siyâset için de.

Genelkurmay başkanı Karadayı yahudi anıtına çelenk koyduktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada: “İsrail bir dost ülkedir” diyor. Oysa siyonistler makyavelist devlet felsefesinin babalarıdırlar. Bugün çıkarları Türkiye’nin yanında yer almayı gerektirdiği için “dost” görünebilirler. Ama eski Etyopya yönetimine karşı oynadıkları gibi Türkiye’ye karşı da ikili oynadıkları asla unutulmamalıdır. Daha birkaç hafta önce İsrail’in Yunanistan’la çok sıkı bir irtibat içinde olduğu ortaya çıkmıştı. İlişkilerin tamamen çıkar hesaplarına göre şekillendiği günümüz dünyasında “dost” kavramı sadece bir protokol nitelemesi olmanın ötesine geçemiyor.

Arafat’ın Türkiye ziyaretiyle Genelkurmay başkanının “İsrail” ziyaretinin arka arkaya gelmesi bir tesadüf olmasa gerek. Türkiye’yle İsrail arasında yeni askeri işbirliği anlaşmaları imzalanmasının da tam İsrail’in Güney Lübnan’a asker yığdığı bir döneme denk getirilmesi de düşündürücü. Böyle bir ziyaretin hemen öncesinde Lübnan hükümetinin siyâsi bir hareket olarak resmen tanıdığı Hizbullah’ı bir tür terör örgütü olarak göstermeyi amaçlayan yoğun bir propaganda kampanyası gerçekleştirilmiş olması da üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Gelişmelerin bir de hükümetle ilgili yanı var. İsrail’le askeri işbirliğinin pekiştirilmesi için yeni birtakım anlaşmalar imzalanması olayında hükümet iradesinin ne kadar “devrede” olduğunu bilemiyoruz tabii. Ama Genelkurmay başkanının “İsrail” ile anlaşmalar imzaladığı günlerde, Genelkurmay ikinci başkanının da lâyık görüldüğü bir ödülü almak ve bazı toplantılara katılmak üzere Amerika’da olması, bu arada “sürekli darbe politikası”nın yansıması türünden birtakım açıklamaların gündem maddeleri arasına girmesinden kaynaklanan tartışmalar vs. reel-politik’in içine cevaplandırılması zor soruların da karıştığını gösteriyor. Bu soruların en önemlisi ise bizce şu: “Acaba Türkiye “dost”larını gerçekten kendisi mi belirliyor yoksa belirlenmiş “dost”larla ilişkilerini kuvvetlendirme zorunluluğu mu duyuyor? Bir diğer soru ise şu: Samimi olmayan bir “dost” kazanmak için samimi dostlarla arasındaki mesafeyi açtığının farkında mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: