Arap liderlerinde Hizbullah korkusu

Hizbullah direnişçilerinin, İsrail’in saldırıları karşısında güçlü bir direniş göstermesi, Arap liderlerini korkutmaya başladı. Arap liderler, ortak bir strateji geliştirme peşinde.
Cengiz TANIK’ın haberi

Arap sokaklarında Hizbullah taraftarlığı hızla artıyor. Hizbullah’a olan övgüler sadece 2000 yılında İsrail’in Güney Lübnan’dan çekilmeye zorlanmasından değil, Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah’ın şahsına olan sevgiden de ileri geliyor.

Arap devletlerinin olayların gidişatını etkilemesinde zayıf kaldıkları bir dönemde; Hizbullah, İsrail ve arkasındaki süper güç ABD ile ön safta mücadele ediyor olarak görünüyor.

Bu durum Arap liderlerini, özellikle ABD’nin müttefiki olanlarda, büyük bir endişe uyandırıyor.

Kriz başladığında; Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün liderleri Hizbullah’ın iki İsrail askeri kaçırmasını savaşın başlamasının sebebi olarak göstermişler ve bunu açıkça bildirmişlerdi. Hatta Suriye ve İran’dan da hoşnutsuzluklarını direk olarak belirtmişlerdi. Bu durum Bush’u memnun etmiş fakat kendi halklarından tepki almıştı. Halkın gözünde Arap liderleri, adeta “Filistin davasına sırt çevirip İsrail taraftarı” konumunda görüldüler.

Şimdi ise keskin bir dönüş var.

Washington’un Arap müttefikleri, acil ateşkes için baskı yapıyorlar. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, savaşın bütün bölgeye yayılma tehlikesi olduğu yönünde uyarılarda bulunuyor.

Bu hafta Suudi televizyonunun, Lübnanlılar için başlattığı yardım kampanyasında 29 milyon dolara ulaşıldı. Suudi medyası kralın ve prensin kişisel yaptığı yardımları da sıkça gündeme getiriyor. Suudi Arabistan, devlet olarak da Lübnan’a ülkenin altyapısını onarması için 1.5 milyar dolar verdi.

Fakat bütün bunlar liderlerin endişelerini değiştirmedi. Hala İran ve Hizbullah etkisinin artmasından korkuyorlar. Bölgesel güç dengesinin İran’ın lehine değişeceğini ve İran ve Hizbullah’ın Filistin davasından yararlanmaya çalıştıklarını düşünüyorlar. Hatta bazı Suudi alimler daha da ileri gidip meselenin sadece siyasi değil mezhep boyutunun da olduğunu söylüyorlar. İleri gelen din adamlarından Şeyh Abdullah bin Cebren bir fetva çıkartarak Müslümanların Hizbullah’a katılması, taraftar olması veya dua etmesinin yasak olduğunu bildirdi.

Ancak Hizbullah’ın aleyhinde olanlar azınlık halinde. Orta Doğu’daki ağırlıklı görüş ve İslam Dünyası’nın genelinde Hizbullah destekleniyor. Çünkü Müslümanların çoğu Filistin davasını mezhepler üstü olarak görüyor.

Hatta Şiilere yakın olmayan El Kaide bile Lübnan olaylarına Müslümanların sessiz kalmamaları ve mücadeleye destek çıkmaları yönünde bir video yayını yaptı.

Haber7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: