15 bin varil petrol denize aktı

İsrail savaş uçaklarının vurduğu 5 petrol tankındaki 15 bin varil petrol Akdeniz’e döküldü.

İsrail’in Lübnan’a yönelik hava saldırıları aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Bint Cubeyl’deki petrol tesislerini vuran İsrail bu kez el Ciyye’deki petrol tanklarını vurdu. İsrail savaş uçakları Beyrut’un 30 km güneyindeki el-Ciyye elektrik üretim tesislerini bombaladı. Saldırı esnasında elektrik üretiminde kullanılan 6 petrol tankının beşini zarar gördüğü ifade edildi. Ortaya çıkan 15,000 varil petrol Lübnan’ın kıyı şeridine yayılarak Akdeniz’deki doğal hayatı felç etti. Petrolden etkilenen denizdeki hayvanların kıyı bölgelerine vurdukları kaydedildi. Lübnan’daki diğer şehirler gibi ekonomisi turizm ve balıkçılığa dayanan Byblos’un da bu saldırıdan çok etkilendiği vurgulandı.

Türkiye kıyıları da etkilenecek

Byblos kentinin kıyı şeridinde restoran işleten Nabil Naz, Lübnan hükümetinin şu anda denize akan bu petrolü temizleme güç ve kabiliyetine sahip olmadığını ve bu temizlemeye uluslararası kurumların derhal müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Naz, Akdeniz’e akan bu petrolün temizlenmemesi halinde, Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin bundan zarar göreceğini belirtti.

Aynı bölgenin bir diğer sakini Joseph Chaloub adlı balıkçı “abluka altında avlanma yapamıyorduk. Eğer yapsaydık İsrailliler bizi öldürebilirdi. Şimdi yapsak bile satın alacak kimse bulamayız. Bu felaketten ancak bir mucizeyle kurtulabiliriz”  dedi.

Ülke tarihin en kötü çevre felaketi

İstasyondaki bazı petrol tankları yanmaya devam ederken, tonlarca benzin Akdeniz’e akıyor. Lübnan’da faaliyet gösteren çevreci gruplar da yaşananların insanlık dramı olmasının yanında ülke tarihindeki en kötü çevre felaketi olduğunu belirtiyor.

Lübnan Çevre Bakanlığı yetkilileri, yaşanan çevre felaketinin sona erdirilmesi için milyonlarca dolara ihtiyaç olacağını ifade ediyor. Lübnan Çevre Bakanı Yakup Sarraf yaptığı açıklamada, deniz canlılarının ölümüne neden olan kirliliğin ekolojik bir felaket doğuracağı uyarısında bulunurken sahil halkı oluşan kirliliğin 7-8 gün önce ortaya çıkmaya başladığını ve giderek arttığını belirtiyor. Bölgedeki bir Lübnanlı denizin temizlenmesinin en az 6 ay alacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Günde 5 bin kişi ülkeyi terkediyor

 

Öte yandan Beyrut’taki göç yetkilileri her 18 saate ortalama 5,000 kişinin ülkeyi terk ettiğini ve eğer savaşın iki hafta daha sürmesi durumunda ekonominin tamamen alt üst olacağını söylediler. Savaşın uzaması durumunda da dışarıya döviz akışının da engellenebileceğini eklediler.

Kaynay ; Dünya Bülteni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: