Yabancılara Toprak Satma Kolaylığı

es-Sebil gazetesi

Türkiye’de hazineye ait toprakların yabancı kurumlara ve devletlere satılmasına imkan tanıyan kanun parlamentoda kabul edildi. Muhalefet partilerinden Fazilet Partisi’nin kapatılması sebebiyle bu partiye mensup milletvekillerinin Meclis çalışmalarını boykot etmesi, yine muhalefet partilerinden olan DYP milletvekillerinin de bu boykota destek amacıyla Meclis çalışmalarına katılmaması sebebiyle söz konusu kanunun gündeme alındığı oturumda sadece iktidar partilerinin milletvekilleri vardı. İktidar partilerinin milletvekilleri ise parti yönetimlerinin istekleri doğrultusunda oy kullanarak kanunu kabul ettiler. Şimdi kanun cumhurbaşkanının onayını bekliyor. Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanması durumunda uygulamaya geçirilecek. Ancak değişik çevreler tarafından yapılan açıklamalarda kanunun Türkiye’nin geleceğinin ipotek altına alınmasına imkan verecek nitelikte olduğuna dikkat çekilerek cumhurbaşkanının onaylamamasını talep ettiler.

Söz konusu kanun Türkiye’nin ve Türkiye toplumunun geleceği açısından ciddi bir tehlike arz ediyor. Çünkü kanun Türkiye’deki hazineye ait arazilerin yani mülkiyeti devlete ait olan arazilerin yabancı şahıslara ve devletlere satılmasına imkan sağlıyor ve üstelik bu konuda herhangi bir sınırlama da getirmiyor. Eğer kanun cumhurbaşkanı tarafından da onaylanır ve uygulamaya geçirilirse Türkiye tarihinde ilk kez bu kanunla yabancı devletlere Türkiye sınırları içinde arazi satın alma imkanı sağlanmış olacak.

Bu kanunun uygulamaya geçirilmesi en çok Türkiye’nin topraklarıyla ilgili çeşitli hesapları olan siyonistlerin işlerine yarayacak. Siyonistler özellikle Türkiye’nin GAP bölgesi adı verilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geniş araziler satın almak istiyorlar. Bu bölge ise siyonistlerin “Büyük İsrail” planlarının içine dahil ettikleri topraklar arasında yer alıyor. Siyonistler muhtemelen Filistin topraklarında izledikleri taktikleri Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de uygulamak ve bu topraklara da kazık çakmak istiyorlar. Böyle bir tehlikenin çok bariz bir şekilde ortada olmasına rağmen, yabancı kurumlara ve devletlere Türkiye sınırları içinde toprak satın alma hakkı tanıyan kanun çıkarılması son derece düşündürücü.

Değişik kaynaklarda belirtildiğine göre böyle bir kanunun çıkarılmasında İsrail’le yapılan pazarlıkların rolü var. Haber kaynaklarında İsrail yetkilileriyle yapılan görüşmelerde İsrail yetkililerinin, Türkiye’nin ekonomik krizi aşması için arazi ve su satması yönünde tekliflerde bulundukları dile getirildi.

Mevcut iktidarın böyle bir kanunu Meclis’ten geçirmesi değişik çevrelerin tepkilerine sebep oldu. Yapılan tenkitlerde ülke topraklarının yabancılara satışına izin verilmesinin ülkenin geleceği açısından önemli bir tehlike arz ettiğine dikkat çekildi. Açıklamalarda arazilerin satışının insanların geleceğine ipotek konulması anlamına geleceği dile getirildi. Özellikle uluslararası siyonizmin Türkiye toprakları ve GAP bölgesi açısından tehlike arz ettiğinin bilinmesine rağmen böyle bir kapının açılmasına olumlu bakmanın mümkün olmadığı ifade edildi.

IMF Vadettiğini Vermiyor

IMF vereceğini söylediği krediler karşılığında Türkiye’nin her şeyine müdahale etmeye, ülkeyi adeta bir sömürge eyaleti haline getirmeye çalışıyor. IMF, Türkiye’nin iletişim ve haberleşme (telefon, teleks, faks vs.) ağını organize eden Türk Telekom adlı şirketin yönetimine seçilen kişileri beğenmediğinden dolayı vaad etmiş olduğu 1,5 milyar dolar krediyi durdurma kararı aldı. IMF’nin bu kararına paralel olarak Dünya Bankası da daha önce vaad ettiği kredileri tehir etme kararı aldı. IMF ve Dünya Bankası’nın bu tutumları söz konusu kuruluşların asıl amaçlarının Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarına karşı bir yardımda bulunmak değil, ekonomik sıkıntıları istismar ederek ülkeyi tam anlamıyla ekonomik ve siyasi ablukaya almak olduğunu gözler önüne serdi. IMF ve Dünya Bankası’nın tavsiyesiyle Türkiye’deki hükümette ekonomiden sorumlu devlet bakanı koltuğuna oturan Kemal Derviş de bugünlerde Amerika’da Türkiye’ye verilecek kredilerle ilgili görüşmeler yapıyor. Ancak henüz herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil.

FP’nin Yerine Yeni Parti

Kapatılan Fazilet Partisi’nin yerine yeni bir parti kurulması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Kapatılan Fazilet Partisi’nin genel başkanı Recai Kutan yeni partinin önümüzdeki iki hafta içerisinde şekillenebileceğini ve kuruluş müracaatının yapılabileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Fazilet Partisi içinde “Yenilikçiler Grubu” olarak nitelendirilen kanat ise ayrı bir parti kurmak için çalışmalarını hızlandırdılar. Bu grubun başını çeken kişi ise İstanbul’un eski belediye başkanı Recep Tayyib Erdoğan. Ancak Erdoğan’a uygulanan siyaset yasağının kaldırıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden onun parti genel başkanı olması ihtimalinin zayıf olduğu sanılıyor.

Ecevit’in Sağlık Durumu Problem

Türkiye’de başbakan Bülent Ecevit’in sağlık durumu gittikçe problem oluşturmaya başladı. Hatta geçtiğimiz Cuma günü (bugün) bazı çevrelerde Ecevit’in sağlık durumunun iyice kötüleştiği haberi yayıldı. Bu haber ise para piyasalarını etkiledi. Ecevit iki gün önce de başbakanlık merdivenlerinden inerken sağlık durumunun kötüleşmesi sebebiyle merdivenlere oturarak basın mensuplarına açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Ecevit’in bu günlerde hastaneye sık sık uğrama ihtiyacı duyması sağlık durumunun bayağı kötüleştiği kanaatlerinin oluşmasına yol açıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: