Siyonizm ve İslâmi Hareketler

Bilindiği üzere bu sıralarda bütün dünya İslâmi hareketlere yükleniyor. NATO genel sekreteri Willy Cleas, artık NATO ve Batı klubü açısından en önemli tehdit ve tehlikenin İslâmi hareketlerden kaynaklandığını ileri sürdü. ABD ve Avrupa ülkeleri kendi topraklarındaki İslâmi faaliyetleri dizginlemeyi amaçlayan çabalarını artırdılar. Başta Mısır, Suudi Arabistan, Tunus ve Cezayir yönetimleri karşı ortak tavır takınma ve yardımlaşma kararı aldılar. Bu amaçla değişik kılıflar uydurarak aralarında sık sık toplantılar, zirveler düzenliyorlar. Körfez ülkeleri, inançlarına bağlı Müslüman zenginlerin dünyadaki değişik İslâmi akımlara maddi yardımda bulunmalarını önlemek amacıyla havaalanlarında paralarını kontrol ediyor, dışarıda harcadıkları paraları nelere verdiklerinin hesabını soruyorlar. Vaaz ve hutbelerde siyasi meselelere girilmemesi, özellikle İsrail’i ve yahudileri rahatsız edecek konuşmalar yapılmaması için camilere genelgeler gönderiliyor. Bu genelgelere uymayanlar bir sır gibi ortalıktan kayboluyorlar. İnsanlar hiçbir gerekçe gösterilmeden veya bundan on yıl önce yazmış oldukları kitaplar ve yazılar dolayısıyla tutuklanıyorlar.

Gerçekte İslâmi hareketlerin güçlenmesinden rahatsız olan, endişe duyan pek çok kimse var. Çünkü İslâm nizamı adalet nizamıdır. Ama bugün dünyada zulümden, haksızlıktan, çıkarcılıktan yana olan, pragmatist ve makyavelist felsefeleri benimsemiş kişiler söz sahibidir. Dolayısıyla bu kişiler İslâmi hareketin gelişmesini kendi çıkarları ve gelecekleri açısından bir tehdit olarak görüyorlar. Doğrudur. İslâmi hareketlerin güçlenmesi zulümden ve haksızlıktan yana olan çıkarcılar için ciddi bir tehdittir. Ama insanlık için asla tehdit değildir. Aksine insanlığın saadeti ve huzuru İslâm’dadır.

Bugün İslâmi hareketlerin güçlenmesinden rahatsız olanların başında siyonistler geliyor dersek yanlış konuşmuş olmayız. Yüce Allah onlar hakkında şöyle buyuruyor: “Onlar ayrıca yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çabalarlar. Allah ise bozguncuları sevmez.” (Maide, 5/64) Bu demektir ki, İslâmi hareket mensuplarının çabalarıyla, siyonistlerin çabaları tamamen birbirine zıttır. İslâmi hareket mensupları yeryüzünü ıslaha ve düzene kavuşturmaya çabalar, siyonistler ise yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışırlar. İşte bu sebepten dolayı siyonistler İslâmi hareketlerin güçlenmesinden hatta varlığından rahatsız olmaktadırlar.

Son zamanlarda İslâmi hareketlerin üzerindeki baskının şiddetlenmesinde siyonist güçlerin ve bu güçleri temsil eden İsrail yönetiminin önemli rolü olmuştur. Arap dünyasında İslâmi cemaatler üzerindeki baskının özellikle Arap ülkeleriyle İsrail arasında yeni bir uzlaşma döneminin başlamasından sonra şiddetlenmesi boşuna değildir.

5 Aralık 1994’te Amerikan Yahudi Konseyi (AJC) başkanlar meclisi İslâmi hareketler karşısında ne yapmaları ve nasıl bir metot izlemeleri gerektiğini görüşmek üzere bir araya geldi ve bir plan üzerinde anlaştılar. Bazı yabancı yayın organları siyonistlerin gerek bu planlarıyla ve gerekse daha başka birtakım planlarıyla ilgili bazı yazı ve yorumlara yer verdiler. Bu yazı ve yorumlardan çıkan sonuçlara göre uluslararası Siyonizmin İslâmi hareketlerin önünü kesmek amacıyla yapmak istediklerinden bazıları şunlar:

-Beyaz Saray, FBI, ABD Dışişleri ve Adalet bakanlıklarıyla da işbirliğine giderek İslâmi hareketlerle (kendileri “İslâmi terör” tabirini kullanıyorlar) ilişkilerinin olduğu bilinen kişilerin banka hesaplarının dondurulmasını sağlamak. (Bilindiği üzere ABD başkanı Clinton 23 Ocak 1995 tarihinde bazı Müslümanların ve İslâmi kuruluşların banka hesaplarını dondurma kararı aldı.)

-Basın-yayın organlarında “İslâmi terör, köktendincilik, İslâmi fundamentalizm” terimlerinin sık sık kullanılmasını sağlamak suretiyle bu terimleri insanların zihinlerine iyice yerleştirmek. (Son zamanlarda ülkemizdeki Batı yanlısı yayın organlarının bu terimleri ne kadar çok işlediklerini görüyoruz).

-Amerikan Kongresi’nin teröre karşı yeni kanunlar çıkarmasını ve FBI’ın bütçesini artırmasını sağlamak.

-Değişik ülkelerin İran’la olan ticâri ve siyasi ilişkilerini asgariye indirmelerini sağlamak.

-Ülke yönetimlerini İslâmi hareketlerin birer tehdit unsuru olduğuna ikna etmek.

-İsrail’in İslâmi hareketler karşısında bir kalkan rolü oynadığına, bu itibarla stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olduğuna hem dünya kamuoyunu hem de ülke yönetimlerini inandırmak.

-Arap ülkelerindeki yönetimlerle İslâmi akımlar arasında bir düşmanlık ortaya çıkararak bunların birbirleriyle meşgul olmalarını sağlamak. (Böylece İsrail uzun vadeli planlarını kolayca uygulama imkânı bulabilecektir.)

-İslâmi akımlara karşı cepheler oluşturmak suretiyle bu akımların iktidara gelmelerini önlemek.

-İslâmi hareketlerin güçlenmesinin önlenmesi amacıyla Arap ülkeleri, İsrail ve Batı arasında işbirliğinin kurulmasını sağlamak.

-İslâm ülkelerinde birtakım iç çatışmalar ve değişik sorunlar çıkarmak suretiyle bu ülkelerin daha çok fakirleşmelerine yol açmak. (Müslüman toplumların fakirleştirilmesiyle nelerin amaçlandığı hakkında, Vakit gazetesinin 18 Ocak 1995 tarihli sayısında “Fakirleştirme Politikası” başlıklı bir yazımız yayınlanmıştı. Ayrıca Emperyalizmin Oyunları adlı kitabımızda da bu konuda önemli bilgiler bulabilirsiniz.)

-İsrail’in bölgede daha da güçlenebilmesi ve söz sahibi olabilmesi için “barış süreci”nin devam ettirilmesini sağlamak.

-İslâm ülkeleri ve Müslüman toplumlar arasında yeni birtakım sorunlar ortaya çıkarmak suretiyle bu ülkelerin ve toplumların biraraya gelmelerini, bir birlik oluşturmalarını engellemek.

Uluslararası siyonizmin bütün bu hedeflerini iyi değerlendirebilirsek İslâm dünyasında son zamanlarda meydana gelen pek çok üzücü gelişmenin arkasındaki gizli elleri tesbit etmemiz de mümkün olur. Ancak asıl önemli olan bu gizli ellerin planlarını geçersiz kılmak, emellerini boşa çıkarmaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: