Siyonizm Tehlikesi Yayılıyor

Siyonizm, ideolojik yapılanma için ilk adımını attığı 1897’de kendisi için iki önemli hedef belirlemişti: Birincisi: Diasporadaki yani dünyanın değişik yörelerine dağılmış durumdaki yahudileri belli bir toprak parçası üzerinde ve yahudilerin yönetecekleri bir devletin gölgesinde toplamak. İkincisi: Büyük İsrail’i kurmak. Bilindiği üzere iki nehrin arası yani Fırat ve Nil arasında kalan toprakların tamamı siyonizme göre Büyük İsrail topraklarıdır.

İsrail işgal rejiminin kurucularının ve şu ana kadarki yöneticilerinin tamamı siyonizm ideolojisinin fikirleriyle beslenmiş ve bu fikirleri yürekten benimsemiş kimselerdir. Dolayısıyla onların siyonizmin en büyük ideali olan “Büyük İsrail” idealinden vazgeçmeleri mümkün değildir. Fakat ortada birtakım strateji ve siyaset numaraları söz konusu olabilir. İşte son zamanlarda sözde “barış“ın gölgesinde yürütülen çabalar da bir strateji ve siyasettir.

Siyonistler dünya kamuoyuna ve özellikle de birtakım Arap rejimlerine “barış” narkozu verdikten sonra söz konusu büyük ideallerine doğru hızla ilerlemeye çalışıyorlar. Örneğin 1994’te imzalanan Vadi Araba anlaşmasından sonra Ürdün’de yahudilere gayri menkul satılmasını yasaklayan kanun ilga edildi. Bunun yanı sıra onlara Ürdün’ün içinde istedikleri gibi şirket kurma, kurulan şirketlere ortak olma, özelleştirilen kamu iktisadi kurumlarını satın alma, ürünlerini istedikleri gibi pazarlama vs. hakları tanındı. Siyonistler 1918 İngiliz işgalinden sonra Filistin’e de aynı yollardan girmemişler miydi? Filistin’de mülk edinme, iktisadi alanları ele geçirme vs. işlerini İngiliz işgalinin gölgesinde gerçekleştiriyorlardı. Yani onlara bu hakları İngiliz işgal yönetimi sağlıyordu. Çünkü İngiltere Krallığı zaten Belfur deklarasyonu ve Sykes-Picot anlaşmasıyla yahudilere böyle bir vaadde bulunmuştu.

Ama geçmişte İngiliz işgal yönetiminin yahudilere sağladığı imkân ve fırsatları bugün Ürdün topraklarında “Ürdün Haşimi Krallığı” sağlıyor. Görünüşte Ürdün toprakları işgal altında değil. Üstelik kralı da “Haşimi” yani Hz. Heygamber (s.a.s.)’in mensup olduğu “Haşimi” ailesinden geliyor. Ama dün İngiliz işgal yönetiminin Filistin topraklarında yaptığını bugün o Ürdün’de yapıyor.

Siyonistler kendilerine bir imkân ve fırsat tanınır da onu hiç değerlendirmezler mi? Geçtiğimiz Ramazan ayında Ürdün’ü ziyaretimiz esnasında bu ülkenin başkenti Amman’da bir “İsrail Ürünleri Fuarı” vardı. Allah’tan ki Müslüman Kardeşler cemaatinin öncülüğünde başlatılan boykot etkisini göstermiş de söz konusu fuar hiçbir ilgi görmemişti. Ama siyonistler, halkın bütün tepkisine rağmen devletin kendilerine verdiği imkânları sonuna kadar değerlendiriyorlar.

Bu sıralarda, Türkiye’nin de İsrail ürünlerine çeşitli muafiyetler getireceği söyleniyor. Aldığımız haberlere göre ondan sonra İsrail vatandaşlarına Türkiye’de istedikleri gibi şirket kurma, şirketlere ortak olma ve gayri menkul edinme hakları tanınması planlanıyor. Yani Vadi Araba anlaşmasından sonra çıkarılan kanunlardan sonra Ürdün’ün sağladığı imkânların aynısı.

Bilindiği üzere “Büyük İsrail” ideali Türkiye topraklarının da bir bölümünü tehdit ediyor. Siyonistlerin özellikle GAP bölgesine yakın ilgi göstermeleri, Fırat kıyısında ayin yapmaya varıncaya kadar işi ileri götürmeleri boşuna mı? Bundan birkaç yıl önce askeri istihbarat raporlarında siyonizmin Türkiye’yi tehdit eden tehlikeli ideolojik akımlardan biri olduğu dile getiriliyordu. Ama şimdi siyonizme kapıların sonuna kadar açılması için yoğun bir çaba harcanıyor.

Hiç kimse göstermelik “barış” masalından sonra siyonizm tehlikesinin ortadan kalktığını sanmasın. Siyonistler Amerikan desteğiyle bölgede ciddi bir tehdit unsuru olmaya çalışıyorlar. Siyonizm tehlikesi gittikçe yayılıyor. Akıllarını kullananlar lütfen, siyonistlerin Filistin topraklarını nasıl işgal ettiklerini, bu topraklarda belli bir güç elde ettikten sonra neler yaptıklarını dikkatlice incelesinler. Sonra da o zaman izledikleri politikayla bugün izledikleri politika arasında bir karşılaştırma yapsınlar. O zaman siyonizm tehlikesinin ciddiyet ve ehemmiyetini daha iyi anlayacaklardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: