Siyonistlerin “Siyon Mabedi” Hazırlıkları Sürüyor

Siyonist işgalcilerin Mescidi Aksa‘nın yerine Siyon mabedi adını verdikleri yahudi mabedi inşa etmek için yoğun bir şekilde hazırlık çalışmaları yürüttükleri bildiriliyor. İşgal rejimi Mescidi Aksa‘daki birtakım çatlakların ve döküntülerin onarımı için İslami Vakıflar İdaresi’nin yaptığı girişimi geçtiğimiz günlerde engellemişti. Siyonist işgalciler bir yandan Mescidi Aksa’nın onarımını engellerken diğer taraftan Siyon Mabedi inşası için hazırlık yapıyorlar.

Verilen bilgilere göre bazı Knesset (İsrail parlamentosu) üyeleri bu amaç için bir ekip oluşturdular. Bunların içinde Knesset üyesi Bini Eylon, Likud Partili bakanlardan birinin kardeşi olan Limur Lewinat, Ulaştırma bakanı İzak Levy’nin yardımcısı gibi şahısların, ayrıca bazı hahamların ve yargıçların bulunduğu bildirildi. Bu kişilerin en-Nakab bölgesinde ve Ölü Deniz çevresinde, Siyon mabedi inşaatında kullanılacak özel taşlar kestirip hazırladıkları bildirildi. Hatta temel taşı olarak kullanmak üzere ayırdıkları bir taşı geçtiğimiz Pazartesi günü Mescidi Aksa’nın içine sokmaya kalkıştıkları da haber verildi.

1948’de işgal edilmiş topraklardaki İslami Hareket’in lideri ve aynı zamanda Ummu’l-Fahm şehrinin belediye başkanı olan Raid Salah, Arap ülkelerini ve İslam Konferansı Örgütü’nü siyonistlerin bu tür hazırlıkları dolayısıyla uyararak muhtemel kanlı saldırıların olabileceği ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekti ve bu konuyu görüşmek üzere olağanüstü toplantılar düzenlenmesini istedi. Raid Salah, İslami Hareket’in Mescidi Aksa’yı tehdit eden son gelişmeler hakkında raporlar hazırladığını ve gerek görüldüğünde bütün İslam ülkelerinin yöneticilerini bu konuda bilgilendirebileceğini dile getirdi.

Siyonistlerin Mescidi Aksa’yı yıkarak yerine Siyon mabedi inşa etme yönündeki çalışmalarından Maariv adlı İsrail gazetesinde yayınlanan bir raporda da genişçe söz edildi.

1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslami Hareket konuyla ilgili olarak yayınladığı bildiride, Mescidi Aksa’ya yönelik herhangi bir saldırı olması durumunda elleri kolları bağlı bir halde kalmayacaklarını ve İslam’ın en kutsal mabetlerinden olan bu mescidi korumak için her türlü fedakarlığı yapmaktan çekinmeyeceklerini bildirdi.

Öte yandan İsrail İçişleri bakanı, Mescidi Aksa’nın içindeki bütün eklemeleri yıkma ve her türlü onarıma engel olma tehdidinde bulundu. Siyonist İçişleri bakanı: “Kudüs‘ün Arap kesimi üzerindeki İsrail hakimiyetini ispat etmek için her yola başvurabiliriz” tarzında ifadeler de kullandı. Bakan İbranice yayınlanan bir haftalık gazeteye yaptığı açıklamada İslami Vakıflar İdaresi’nin Mescidi Aksa’nın sahası içinde Mağripliler Kapısı yakınında yaptırmayı planladığı ek binayı yıktırmak için İsrail polisine emir vereceğini söyledi. Bu tehditler aslında Mescidi Aksa’nın tamamını yıkarak yerine Siyon Mabedi inşa etmek için bir nabız yoklama niteliği taşıyor. Mescidi Aksa’nın altına tünel kazılması ve arkeolojik araştırmalar yapıldığı iddiasıyla kazılar yapılması da bir tür nabız yoklamaydı. Öte yandan İslami Vakıflar Dairesi’nin genel müdürü Adnan el-Huseyni, kendilerinin Mağripliler Kapısı yakınında bir gölgelik yaptırmayı planladıklarını bildirerek bunun yıktırılmasının tamamen hukuk dışı ve kanuna aykırı bir hareket olacağını, böyle bir hareket karşısında da Müslümanların sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

Siyonist işgal yönetimi Mescidi Aksa’yı tümüyle ortadan kaldırma çabalarında çok sinsi bir politika izliyorlar. Eski bina ve duvarların çatlaması, tahrip olması için altında kazılar yapıyor. Daha sonra İsrail yönetiminin Kudüs’ün tamamı üzerinde söz sahibi olduğunu iddia ederek çatlak ve döküntülerin onarılmasını engelliyor. Ayrıca İslami Vakıflar İdaresi’nin Mescidi Aksa sahası içinde yaptığı ek inşaatları yıkarak çevre düzenlemesine de engel oluyor. Bir yandan bunları yaparken diğer yandan Siyon Mabedi inşaatında kullanılacak taşları hazırlıyor. İşgalci siyonistlerin bu hazırlıkları yoğun bir şekilde sürdürmeleri işi ciddiye aldıklarını gösteriyor. Ne var ki, dünya Müslümanlarının işi pek ciddiye almadıklarını, gelişmelere sadece seyirci kaldıklarını görüyoruz. Oysa Mescidi Aksa sadece Filistinlilere değil bütün dünya Müslümanlarına emanet edilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: