Roma konferansına Türk damgası

Net bir ateşkes çağrısının çıkmadığı Roma’daki Lübnan Konferansı’nın ortak metnine “ateşkes” ifadesinin bile Türkiye’nin yoğun çabalarıyla konulduğu ortaya çıktı.

Ortadoğu’daki savaşı değerlendirmek için Roma’da toplanan Lübnan Konferansı’ndan net bir ateşkes çağrısı çıkmadı, ancak Türkiye’nin müdahalesi ile ortak metine ‘çatışmanın durdurulması’ ifadesi yerine ‘acil ateşkesin sağlanması için gayret gösterilmesi’ ifadesi konuldu.

12 ülkenin liderleriyle, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası temsilcilerini biraraya getiren konferans zorlu görüşmelerin ardından yaklaşık 1.5 saatlik gecikmeyle son buldu.

Türkiye’yi konferansta temsil eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ortak belgeye ateşkes çağrısının koyulması gerektiği konusunda Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile temasa geçti.

Lübnan Başbakanı Sinyora’nın toplantıya katılan diğer ülkelerin temsilcileri ile görüşmeler sonucu Türkiye, Rusya, Fransa ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın da desteğiyle ortak metne cılız bir ifadeyle de olsa ‘ateşkes çağrısı’ eklendi.

ATEŞKES İÇİN ÇALIŞILACAK İFADESİ

Metinde ‘katılımcılar bölgedeki şiddet ve düşmanlığı durduracak acil bir ateşkesin sağlanması için çalışacaklarına kararlı olduklarını ifade etti’ cümlesi yer aldı. Bunun üzerine Lübnan Başbakanı metne katkılarından dolayı Abdullah Gül’e teşekkürlerini iletti.

LÜBNAN BASINI: ABD NEDEN OLDU

İtalya’nın başkenti Roma’da dün düzenlenen Lübnan konulu uluslararası konferansın sonucu bugünkü dünya basının manşetine taşındı.

Fransız basını: ‘Konferansın başarısızlığı İsrail’e yeşil ışık yaktı’
Rus basını: ‘Uluslararası toplum iktidarsız’

Lübnan gazeteleri, İsrail ile Hizbullah arasında derhal ateşkes sağlanamamasından ABD’yi sorumlu tutarken, sol eğilimli Es Sefir gazetesi, ‘ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,ateş etmeyi sürdürüyor ve Roma konferansını öldürdü’ manşetini attı.

En Nahar gazetesi, ‘ABD – Avrupa çatışması Roma konferansını başarısızlığa uğrattı’ başlığını kullanırken, Hizbullah’ın dünkü saldırılarının İsrail’de ciddi bir siyasi ve askeri şok yarattığını yazdı.

El Diyar gazetesi, Avrupa ile ABD arasındaki görüş ayrılıklarına vurgu yaparak, konferansın başarısız olmasını bu görüş ayrılıklarına bağladı.

ABD’yi konferansın ateşkes çağrısı yapmasını engellemekle suçlayan El Enver gazetesi ise, ‘Roma konferansında sürpriz yok’ ifadesini kullandı.

İngilizce yayımlanan Daily Star gazetesi ‘Cinayete yeşil ışık, Fransızca yayımlanan L’orient-le jour gazetesi ‘Yavaş yavaş aciliyet’ başlıklarını tercih etti.

Fransız basını

Fransız basını, Roma’daki konferansın başarısızlığının nedenini irdelerken, ABD sayesinde İsrail’in saldırılarını sürdürmesine yeşil ışık yakıldığı yorumunda bulundu.

‘Savaşa yeşil ışık’ başlığını atan sol eğilimli Liberation gazetesi, ”İsrail Genelkurmay Başkanlığı, ABD’lilerin taktik desteğine güvenebileceğini zaten biliyordu” ifadesini kullandı.

Sağcı gazete Le Figaro, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy’nin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile ‘çetin mücadele’ ettiğini, ancak Fransız çabalarına rağmen Roma konferansının, Hizbullah’a karşı operasyonunu sürdürmesi için İsrail’in elini kolunu serbest bıraktığını yazdı.

Katolik gazete La Croix, ‘çatışmaların durdurulması bir aciliyet arz ederken, dünya bir yavaşlık yarışına girdi’ yorumunda bulundu.

Rus basını

Rus basını da konferansın başarısızlığını ve uluslararası toplumun İsrail-Lübnan çatışmasına son vermekte ‘iktidarsızlığını’ ön plana çıkardı. Liberal Gazeta, ‘Roma konferansı başarısızlığa uğradı’ başlığını attı ve 15 ülkenin temsilcilerinin krize bir çıkış aradığını ve bulamadığını yazdı.

Benzer yorumda bulunan Vremia Novostei gazetesi, hiçbir ortak stratejinin hazırlanamadığını ve nihai deklarasyondaki ateşkes çağrılarının somut bir tarih vermediğini ifade etti. Haberde, ‘çatışma bölgesindeki durum kötüleşiyor, bu da uluslararası toplumun iktidarsızlığını gösteriyor’ ifadesi kullanıldı.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: