Kudüs’teki Tarihi Miras

Kudüs tarih boyunca genellikle vahye dayalı dinlerin birçoğuna beşiklik ettiğinden tevhid medeniyeti açısından önemli bir konuma ve bu yönden zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Ancak Hz. Muhammed (s.a.s.)’in gönderilmesinden öncesine ait tevhidi eserlerin birçoğu, insanların tevhid dinlerini beşeri birtakım yorumlar doğrultusunda değiştirmelerine paralel olarak değişikliklere uğratılmıştır. Bu kutsal şehirdeki tarihi miras genellikle surlar içinde kalan kesimdedir. Ancak surların dışında da bazı önemli eserler mevcuttur.

Kudüs‘teki İslami mirastan daha önce söz ettik. Bunların yanı sıra hıristiyan kültürü açısından da büyük önem taşıyan çeşitli tarihi eserler mevcuttur. Ayrıca yahudilerce kutsal sayılan birtakım mekanlar ve eserler de mevcuttur. Yahudilerin en çok önem verdikleri tarihi eser Mescidi Aksa‘nın doğusunda yer alan ve Ağlama Duvarı olarak adlandırdıkları duvardır. Bu duvardan daha önce söz ettik.

Hıristiyanlar, Hz. İsa (a.s.)’nın çarmıha gerildiğine inandıkları yere birtakım kiliseler inşa etmişlerdir. Hz. Meryem’in mezarı da burada surlar içinde kalan mevkidedir ve etrafına kiliseler yapılmıştır. Hıristiyanların Kudüs’teki en önemli eserleri M. S. 312’de hıristiyanlığı kabul eden İmparator Konstantin’in inşa ettirdiği Yeniden Diriliş (Kıyame) Kilisesi’dir. Bunun yanı sıra Kıpti Kilisesi, Ermeni Kilisesi, Benediktin Papazları Kilisesi, Saint Georges Ortodoks Kilisesi, Apostolik Nons Sarayı gibi tarihi öneme sahip daha başka hıristiyan eserleri de mevcuttur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: