Kudüs’le İlgili Sinsi Planlar

Kudüs üzerindeki siyonist hakimiyetin pekiştirilmesi ve bu şehir ve çevresinde Müslüman varlığının tamamen silinmesine doğru gidilmesi için İsrail işgal rejimi çeşitli sinsi planlara başvuruyor. Bunların başta gelenlerini şu şekilde zikredebiliriz:

1.Şehir yerleşim alanının genişletilmesi. Bu genişletme planlarıyla Kudüs‘ün yerleşim alanının 2001 yılında 108 km2’yi bulması hedeflenmektedir. 1917’de bu şehrin yerleşim alanı toplam 38 km2’yi buluyordu. 2001 yılı için belirlenen hedefe siyonistlerin “Büyük Kudüs Projesi” adını verdikleri projenin uygulamaya konmasıyla ulaşılması planlanıyor. Bu projenin amacı ise şehrin yerleşim alanını genişletmek suretiyle tüm şehirde ikamet ettiği ileri sürülen nüfus içinde yahudi oranının yüksek gösterilmesidir. Bundaki amaç ise Kudüs üzerindeki siyonist hakimiyetin uluslararası platformda kabul edilmesini ve böylece Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak resmen tanınmasını sağlamaktır. Siyonist işgal yönetimi bu uygulamasını uluslararası platformda kendini haklı gösterebilmek için sinsi bir politika olarak sürdürmektedir.

2.Doğu Kudüs’te Filistinli nüfusun azaltılması. Bu konuda daha önce sözünü ettiğimiz uygulamalara ek olarak bütün resmi kurumlardaki, umumi hizmet, eğitim ve kültür alanlarındaki kadroların yahudilere verilmesi ve gerek Müslümanlara, gerekse hıristiyanlara ait kültürel mirasın ortadan kaldırılması suretiyle yahudileştirme çabalarına katkıda bulunuluyor. İş kadrolarının yahudilere verilmesiyle Filistinlilerin işsiz kalmalarının dolayısıyla Kudüs’ü terk etmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

3.Şehrin doğusunda yeni yerleşim alanlarının açılacağının ilan edilmesiyle birlikte bu bölgede Filistinlilere ait binlerce dönüm arazinin gasp edilmesi için de fitil ateşlenmiş oldu. Yeni yerleşim birimlerinin inşa edilmesinin ve mevcut yerleşim merkezlerinin genişletilmesinin amacı şehrin etrafında oluşturulan yerleşim çemberinin daraltılması ve Batı Yaka’da gasp edilen topraklarda kurulan ve kurulacak olan yerleşim alanlarını zincirleme bir şekilde birbirlerine bağlamak suretiyle buraların şehir sınırları içinde olduğunu iddia etmek için gerekçe oluşturmaktır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: