FKÖ’nün Askeri Kanadı Zor Durumda

FKÖ’nün ve Fetih örgütünün lideri Yasir Arafat siyonist İsrail yönetimi karşısındaki tavizlerine bir yenisini ekleyerek kendine FKÖ’nün askeri kanadını kademe kademe dağıtmaya çalışıyor. FKÖ askeri kanadının ileri gelenleri yaptıkları açıklamada Yasir Arafat’ın siyonizm karşısındaki tavizlerine her geçen gün bir yenisini eklediğine dikkat çektiler ve askeri kanadı dağıtmak için bu kanada yaptığı maddi desteği giderek kıstığını ifade ettiler. Açıklamada Arafat’ın maddi desteği kısmasının FKÖ’nün askeri kanadında önemli maddi sıkıntılara yol açtığına bu kanadın mensuplarının çok kötü maddi şartlar altında hayatlarını sürdürmek zorunda olduklarına işaret edildi.

Fetih Hür Subaylar Hareketi tarafından yayınlanan bildiride Yasir Arafat’ın isteğiyle FKÖ’nün askeri kanadına mensup bin subayın emekliye sevk edildiği üstelik bunların emeklilik tazminatlarının da zamanında verilmediği belirtildi. Bildiride öte yandan çoğunluğu Libya’nın Sarra sahrasına toplanmış olan askeri kanat mensuplarından Libya’nın da maddi desteğini çektiği ifade edildi.

Fetih Hür Subaylar Hareketi’nin bildirisinde ifade edildiğine göre FKÖ askeri kanadı mensupları Yasir Arafat’ın tutumuna karşı bir dayanışma içine girerek bazı isteklerini bir kaç ay önce Arafat’a telgrafla bildirdiler. FKÖ askerlerinin Arafat’tan istekleri şunlardı:

1.Askeri kanat mensuplarının maaşlarının geciktirilmeden ödenmesi.

2.Gecikmiş maaşların Mayıs ayından itibaren ödenmesi.

3.Sağlık giderlerinin karşılanması (sağlık sigortası).

4.Askerlerin çocuklarının eğitim-öğretim masraflarının karşılanması.

Arafat bu istekleri içeren telgrafa cevabında FKÖ’nün ciddi maddi sıkıntılar içinde olduğunu, hatta teslimiyet bayrağını çekme noktasına geldiğini yazdı.

Fetih Hür Subaylar Hareketi tarafından yayınlanan bildiride askeri kanadın üzerindeki bu siyasi baskının örgütün içinde bulunduğu sıkıntıdan ve teslimiyet noktasına gelmiş olmasından kaynaklanmadığına dikkat çekilerek: “Aksi takdirde Arafat için Kudüs’te, Eriha’da ve Gazze’de yaptırılan konaklara, Kudüs’teki merkezi radyoya nasıl izah bulacağız? Aksi takdirde Arafat’ın çevresindeki insanların sorumsuzca harcamalarına, Arafat’ın krallar gibi harcamada bulunmasına nasıl izah bulacağız?” denildi. Bildiride Arafat’ın emrindeki bazı ticari kuruluşların getirdiği ve basite alınamayacak rakamlara ulaşan gelirlerin nerelere harcandığı da soruldu. Fetih Hür Subaylar Hareketi, Arafat’ı eski hesaplarını ödemeğe çağırarak aksi takdirde kendisinin bütün sırlarını açığa vuracakları yolunda tehditte bulundular. Bildirinin sonunda da şu ifadelere yer verildi: “Eğer Arafat ve çevresindekiler Filistinlilerin bağımsız bir şekilde vermiş oldukları kararlarını, verilen askeri savaşlarda bizim kanlarımızla ve şehitlerimizin kanlarıyla müşahhaslaştırılan davamızı maddi yönden koruma gücüne sahip değillerse o zaman onlar kendilerine ümit beslenecek önderler olamazlar. Biz de bu noktadan itibaren Arafat’a ve çevresindekilere olan güvenimizi çekeriz.” Gazze İslâm Üniversitesi’nde 6 Aralık 1994’te yapılan öğrenci meclisi üyeleri seçimlerinde HAMAS’ı destekleyen adaylar büyük başarı kazandılar. Gazze bölgesinin özerk yönetime verildiği tarihten sonra yapılan ilk seçimler olması itibariyle gayet heyecanlı geçen ve siyâsi açıdan da önemli ağırlığı olan bu son seçimlerde HAMAS’ı destekleyen aday listesi oyların % 91.48’ini aldı. Seçimlerden sonra öğrenci meclisi başkanlığına HAMAS’ı destekleyen aday listesinin başında yer alan Sâmi Ebu Zuhri seçildi. Sâmi Ebu Zuhri seçimlerden sonra yaptığı açıklamada, Gazze İslâm Üniversitesi’ndeki son öğrenci meclisi seçimlerinde elde edilen sonuçların siyonist rejimle barış ve işbirliği yolunu izlemeyi tercih edenlere verilmiş bir cevap olduğunu ifade etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: