FKÖ-Gazze’de el-Fetih Fitnesi

18 Nisan 2000 tarihinde, sözde özerk yönetimin lideri Yasir Arafat’ın hareketi olarak bilinen el-Fetih’in gençlik kanadı durumundaki Gençlik Hareketi’ne mensup bir grubun Gazze İslam Üniversitesi’nde İslami anlayış sahiplerine saldırması üzerine adı geçen üniversitenin öğrencilerinden ve öğretim görevlilerinden 29 kişi yaralandı. el-Fetih’in gençlerinin bu saldırıyı ise İslamcı kesimin üniversitedeki Öğrenci Meclisi seçimlerini büyük bir başarıyla kazanmasını içlerine sindirememeleri sebebiyle gerçekleştirdikleri sanılıyor. Sözde özerk yönetim ve onun arkasında duran işgal yönetimi ise onlardaki bu kin ve çekemezliği Gazze İslam Üniversitesi’nde fitne çıkarmak için bir araç olarak kullanmaya çalışıyorlar. Ancak İslami çizgideki öğrenciler el-Fetih’in gençlerinden birkaç kat daha güçlü olmalarına rağmen fitne ateşinin büyümesine sebep olmamak için el-Fetih’in gençlerine aynı metotla karşılık vermek istemediler.

Olayların gelişmesi ise şöyle oldu: Özerk yönetime bağlı İçişleri bakanlığının gözetiminde gerçekleştirilen seçimlerle seçilen yeni Öğrenci Meclisi, 18 Nisan günü sabah 08.00’de üniversitenin yeni öğrencilerini kutlayan bazı pankartlar asmaya başladılar. Bunun üzerine el-Fetih’e bağlı Gençlik Hareketi’ne mensup öğrenciler de HAMAS’a ve Öğrenci Meclisi’ne saldıran ve söz konusu meclisin yasal olmadığını iddia eden ifadelerin yazılı olduğu pankartlar astılar. Bunun yanı sıra üniversite kampüsünün içine Arafat’ın fotoğraflarını astılar. Buna rağmen onların bu pankartlarına kimse müdahale etmedi. Söz konusu öğrenciler, bu yolla fitne alevini tutuşturamadıklarını anlayınca bu kez Öğrenci Meclisi binasına doğru ilerleyerek bu binanın içine de pankart asmak istediler. Hatta kapısına da astı, sonra meclis odasının içine girerek iç duvarlara asmak istediler. Bunun üzerine Öğrenci Meclisi mensupları engel oldular. Bu engelleme karşısında el-Fetih’in öğrencileri kendilerine engel olan öğrencilere küfürle saldırdılar. Sonra da olay fiili kavgaya dönüştü. Çok geçmeden bitişikteki Ezher Üniversitesi kampüsünden yüzlerce el-Fetih mensubu genç, Gazze İslam Üniversitesi’nin duvarının üstünden atlayarak kampüsün içine girdi ve İslami anlayış sahibi öğrencilere saldırdılar. Bu olay onların her şeyi önceden planladıklarını ve amaçlarının bir fitne çıkarmak olduğunu ortaya çıkardı. Bu şekilde içeri giren veya duvarın üstüne çıkan öğrenciler Gazze İslam Üniversitesi’ndeki öğrencilere taşlarla, demir sopalarla ve molotof kokteylleriyle saldırdılar. Bu saldırı yüzünden 25 öğrenci ile HAMAS’ın Gazze’deki ileri gelenlerinden olan Prof. Abdülaziz Rantisi ve Prof. Mervan Ebu Ras da aralarında olmak üzere 4 öğretim görevlisi yaralandı. Saldırgan öğrenciler aynı zamanda bazı öğretim görevlilerinin arabalarının camlarını kırdılar.

İslami hareket mensuplarının herhangi bir protesto gösterisi düzenlemesi durumunda anında olaya müdahale eden özerk yönetim polisi ise söz konusu saldırı olayına ancak bir saat sonra müdahale etti. Üstelik yanlarına silahlarını ve coplarını da almamışlardı. Daha önce güvenlik amaçlı olarak üniversite kampüsü içinde bulunan polisler ise Gençlik Hareketi mensubu öğrencilerin içeriye girmelerine engel olmak için en ufak bir teşebbüste bulunmamışlardı. Bir saat sonra müdahale eden polisler göz yaşartıcı bomba vs. kullanarak öğrencileri kampüs dışına çıkardılar.

Gençlik Hareketi diye adlandırılan oluşuma mensup gençlerin büyük bir çoğunluğunun özerk yönetimde istihbarat elemanı veya sivil güvenlik görevlisi olarak çalıştığı birçokları tarafından biliniyor. Bu açıdan son olayların bir fitne ateşinin alevinin çakılması için maksatlı bir şekilde çıkarılmış ve önceden planlanmış olaylar olduğu sanılıyor.

Gazze İslam Üniversitesi’nde Saldırganların Yıktığı Duvarların Tamirine İzin Vermiyor

Özerk Yönetimden Tam İsrail Mantığı

24 Nisan 2000

18 Nisan 2000 tarihinde el-Fetih’e bağlı Gençlik Hareketi mensupları Gazze İslam Üniversitesi’nin kampüsüne baskın düzenleyerek öğrencilere ve öğretim görevlilerine taşlarla, sopalarla ve molotof kokteylleriyle saldırmış 25 öğrenciyi 4 de öğretim görevlisini yaralamışlardı. Şimdi özerk yönetim Gazze İslam Üniversitesi’nin söz konusu baskın esnasında yıkılan duvarlarının tamir edilmesine engel oluyor. Verilen bilgilere göre baskından 4 gün sonra yani 22 Nisan 2000 tarihinde, üniversite çevresindeki yıkılmış duvarların tamiri için çalışmalar başlatıldı. Ama özerk yönetime bağlı polisler üniversiteye baskın düzenleyerek herhangi bir gerekçe ileri sürmeden tamir işlemini durdurdular. Yetkililer özerk yönetimin bu tutumunun Gazze İslam Üniversitesi’ne yönelik olarak birkaç aydan beridir devam eden baskıcı ve saldırgan tutumundan kaynaklandığını dile getirdiler.

Gazze İslam Üniversitesi’nde İslami hareketin oldukça güçlü olması özerk yönetimi rahatsız ediyor ve bu rahatsızlığını bu tür anlamsız tutumlarıyla ya da birilerini kışkırtmak suretiyle düzenlenen baskınlarla çıkarmaya çalışıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: